Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Creedence Clearwater Revival


 Data notowania: 1969-09-20  (Record Retailer) 
Numer 1: Creedence Clearwater Revival - ''Bad Moon Rising''(Liberty) LBF 15230

 

   

'Rec. Ret.' chart: 16 VIII-22 XI '69 (15 tyg.), 'M. W.' chart: (Epic 6580047) 2 V '92 (1 tydz.), no. 1 20 IX-4 X '69 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 2. m.;
no. 332. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [John Fogerty] Kalifornijski kwartet Creedence Clearwater Revival należał do najpopularniejszych wykonawców końca lat 60. i początku lat 70. na świecie, ale ani razu (!) nie znalazł się na czele listy 'Billboardu'; to drugi - po Proud Mary - no. 2 w USA (z pięciu kolejnych, ale passa!). W UK było lepiej: Bad Moon Rising przewodziło przez trzy tygodnie na liście 'Record Retailer'. To stylizowany na piosenki rockabilly utwór southern-rockowy, napisany przez lidera grupy - Johna Fogerty'ego (urodzony w Kalifornii 28 V 1945). W 1970 w ankiecie 'Record Retailer' zespół został wybrany najwybitniejszą grupą na świecie.


  


 Data notowania: 1969-09-27  (Record Retailer) 
Numer 1: Creedence Clearwater Revival - ''Bad Moon Rising''(Liberty) LBF 15230

   W pierwszej piątce cztery utwory to przeszłe lub przyszłe prowadzące na liście: 1. Bad Moon Rising, 2. Je t'aime... Moi non plus - Jane Birkin & Serge Gainsbourg, 4. I'll Never Fall in Love Again - Bobbie Gentry, 5. In the Year 2525 (Exordium & Terminus) - Zager & Evans. Rozdzieliła je piosenka Bee Geesów Don't Forget to Remember.
24 IX w londyńskim Royal Albert Hall odbył się jeden z pierwszych wspólnych dużych koncertów zespołu rockowego i orkiestry symfonicznej: Deep Purple gra dużą kompozycję Jona Lorda wraz z londyńską Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcja Malcolma Arnolda. Zarówno koncert, jak i nagrana z niego płyta nie należały do szczególnie udanych.
26 IX ukazuje się arcydzieło muzyki rockowej, najwspanialsza od strony muzycznej płyta the Beatles - Abbey Road (Apple) i najpopularniejszy longplay w UK w bieżącym roku. Z zestawu 17 utworów muzycy wybiorą Something i Come Together na podwójny SP, który ukaże się 31 października, a osiem dni później wejdzie na listę brytyjską jako jedyny z tej płyty (4. miejsce 22 XI 1969).


  


 Data notowania: 1969-10-04  (Record Retailer) 
Numer 1: Creedence Clearwater Revival - ''Bad Moon Rising''(Liberty) LBF 15230

   Przez dwa kolejne tygodnie swą najwyższą pozycję na liście (12.) zajmować będzie ekscentryczny zespół żyjący z grania na ulicy - Radha Krishna Temple z Oxford Street. Do nagrania piosenki Hare Krishna Mantra namówił ich George Harrison; on też oczywiście sfinansował to nagranie w studiu Apple. W marcu przyszłego roku ten mieszany wokalno-instrumentalny zespół uliczny wprowadził niespodziewanie jeszcze jeden utwór: Govinda.
W październiku jeden z najpopularniejszych wykonawców w dziejach brytyjskiej listy przebojów - Elton John rozpoczyna współpracę ze znanym autorem piosenek Berniem Taupinem, Rod Stewart zostaje wokalista the Faces (dawni the Small Faces), a Jimi Hendrix tworzy Band of Gypsies.