Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Connie Francis


 Data notowania: 1958-05-16  (New Musical Express) 
Numer 1: Connie Francis - ''Who's Sorry Now''(MGM) 975

 

   "NME" chart: 4 IV-19 IX '58 (25 tyg.), no. 1 16 V-20 VI '58 (6 tyg.), utwór roku '58, no. 65 listy brytyjskiej wszech czasów; "Billb." chart: 5. m.;
inne wersje: Johnnie Ray (17. m '56);
no. 53. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Ted Snyder, Bert Kalmer, Herman Ruby] Pierwszym nagraniem Connie Francis (właśc. Concetta Franconero), z 1957, była piosenka Rainwatera, którego właśnie zmieniła na 1. miejscu, Majesty of Love, i była to, niestety, zupełna klapa. Gdy nie udał się dziewiąty z rzędu SP, kierownictwo MGM zdecydowało się po raz ostatni wydać płytę tej piosenkarce z New Jersey. Do nagrania tego sporego przeboju Ishama Jonesa z 1923 namówił ją ojciec, tak że podeszła do sprawy aż nadto poważnie. Anegdota głosi, że piosenka została nagrana, jak sądzono, w ostatnich czterech minutach jej ostatniej sesji w MGM. Przez trzy miesiące nie decydowano się na wydanie SP z tym nagraniem, aż sygnał do startu dał Dick Clark, rozpoczynając w ten sposób karierę pierwszej kobiecej supergwiazdy ery rocka. Ta ckliwa ballada została przez Francis wykonana na swój sposób dramatycznie i niezwykle rytmicznie, przez co nadawała się świetnie do tańca. I chyba głównie to zapewniło jej tak wielki sukces. Muzykę, wykonywaną przez Connie Francis, nazywano subrockiem, czymś "w połowie drogi" między muzyką sweet a rock'n'rollem, w założeniu przeznaczoną dla wszystkich. Ona sama była pierwszą wielką młodzieżową gwiazdą piosenki spośród wokalistek i zachowała ten tytuł aż do II połowy lat 60.; była pierwszą nastolatką, która weszła na szczyt listy brytyjskiej, jako pierwsza kobieta prowadziła na liście albumów.

   Na listę wchodzi Stairway of Love Michaela Holliday'a, piosenka Teppera i Bennetta, wykonywana w pierwotnej wersji przez świetnego country'owca - Marty'ego Robbinsa. Dojdzie do wysokiej 3. pozycji na liście.


  


 Data notowania: 1958-05-23  (New Musical Express) 
Numer 1: Connie Francis - ''Who's Sorry Now''(MGM) 975

   Kolejny wielki debiut: Johnny Mathis na brytyjskiej liście przebojów od września 1958 do lipca 1978 miał przynajmniej sześć wielkich przebojów, w tym jeden - bożonarodzeniowy - na 1. miejscu. Teraz rozpoczyna swą karierę na liście utworem Teacher Teacher.


  


 Data notowania: 1958-05-30  (New Musical Express) 
Numer 1: Connie Francis - ''Who's Sorry Now''(MGM) 975

   Na liście pojawia się bodaj pierwszy klasyczny przebój telewizyjny: The Signature Tune of "The Army Game". Śpiewało go czterech aktorów komediowych, pamiętanych już tylko przez widzów ówczesnej TV brytyjskiej: Michael Medwin, Bernard Bresslaw, Alfie Bass i Leslie Fyson. Tylko Bresslaw odniósł sukces solowy utworem z września tego roku Mad Passionate Love.


  


 Data notowania: 1958-06-06  (New Musical Express) 
Numer 1: Connie Francis - ''Who's Sorry Now''(MGM) 975

   Jack Good, producent "6-5 Special", rozpoczął program TV "Oh Boy!", w którym debiutowali Cliff Richard i Billy Fury.


  


 Data notowania: 1958-06-13  (New Musical Express) 
Numer 1: Connie Francis - ''Who's Sorry Now''(MGM) 975

   To ostatni tydzień na liście wielkiego i niespodziewanego przeboju Marvina Rainwatera Whole Lotta Woman: 15 tygodni pobytu, w tym 3 tygodnie na 1. miejscu.


  


 Data notowania: 1958-06-20  (New Musical Express) 
Numer 1: Connie Francis - ''Who's Sorry Now''(MGM) 975

   Amerykański wokalista Sheb Wooley wita się z listą brytyjską dziwnym utworem o przybyszach z kosmosu Purple People Eater. To pierwszy utwór na liście "NME" o takiej tematyce, to też niestety jedyny utwór Wooley'a goszczący na niej. Sheba Wooley'a pamiętamy z filmu High Noon (W samo południe), w którym grał człowieka mającego zastrzelić szeryfa (słynna rola Gary'ego Coopera).


  


 Data notowania: 1958-09-26  (New Musical Express) 
Numer 1: Connie Francis - ''Stupid Cupid / Carolina Moon''(MGM) 985

 

   "NME" chart: 22 VIII-26 XII '58 (19 tyg.), no. 1 26 IX-31 X '58 (6 tyg.); 'Billb.' chart: 14. m.;
no. 53. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Neil Sedaka, Howard Greenfield / Benny Davis, Joe Burke] Po raz drugi w ciągu pięciu miesięcy Connie Francis prowadzi na angielskiej liście, tym razem piosenką, która powstała jeszcze przed jej urodzeniem: Carolina Moon, autorstwa Davisa i Burke'a. Premierowe wykonanie tej piosenki miało miejsce w 1929, kiedy to zaśpiewał ją Gene Austin. Autorem i pierwszym wykonawcą Stupid Cupid był natomiast Neil Sedaka, który napisał ten utwór dla the Shepherd Sisters, choć sam go jako pierwszy wykonał. Ten dynamiczny i ostry utwór uważa się za pierwszy wielki przebój rock'n'rollowy, śpiewany przez kobietę, choć przecież nie był klasycznym rock'n'rollem. Wydany w USA jako osobny SP, osiągnął tam zaledwie Top 20.


  


 Data notowania: 1958-10-03  (New Musical Express) 
Numer 1: Connie Francis - ''Stupid Cupid / Carolina Moon''(MGM) 985

   Utwór, który zmieni podwójny SP Francis na 1. miejscu listy "NME" właśnie się na niej pojawił. To It's All in the Game śpiewany przez Tommy'ego Edwardsa.


  


 Data notowania: 1958-10-10  (New Musical Express) 
Numer 1: Connie Francis - ''Stupid Cupid / Carolina Moon''(MGM) 985

   Tydzień, w którym Cliff Richard wchodzi po raz pierwszy do pierwszej dziesiątki, oczywiście śpiewając Move It.


  


 Data notowania: 1958-10-17
Numer 1: Connie Francis - ''Stupid Cupid / Carolina Moon''(MGM) 985

 

   UWAGA - notka do 5. utworu 1958: [You Need Hands - Max Bygraves (Decca F 11004), "NME" chart: 2 V-10 X '58 (25 tyg.), no. 1 -, najw. poz. 3; no. 380. wśród wykonawców na liście brytyjskiej]

   UWAGA - komentarz do 5. utworu 1958: [Max Bygraves] Label: Max Bygraves with the Clarke Brothers & Eric Rodgers & his Orchestra. Po 25-ciu tygodniach pobytu na liście nie ma już na niej od tygodnia wielkiego przeboju Maxa Bygravesa You Need Hands. Wszedł on na listę 2 V, lecz już tydzień później płyta była "reprezentowana" również przez Tulips from Amsterdam, dając tym samym podwójny SP. W tym drugim utworze wykonawcę wspomagała orkiestra Erica Rodgersa. Bygraves, piosenkarz, aktor komediowy i kompozytor, londyńczyk urodzony 16 X 1922, był jednym z najbardziej ulubionych wykonawców na Wyspach; sam napisał oba utwory, łącząc wciąż popularną wówczas muzykę taneczną z jednej strony płyty z niemiecką piosenką o holenderskich tulipanach z drugiej. O popularności tego Brytyjczyka również w USA świadczy to, iż Eydie Gormé nagrała You Need Hands i zaraz potem następny jego przebój Gotta Have Rain. Bygraves popularności nie stracił właściwie do dziś: duży sukces w latach 70. odniósł jego album Singalong, w tym okresie w okresie 15 miesięcy miał pięć LPs w pierwszej dwudziestce listy albumów, w UK otrzymał w 1982 nagrodę za całokształt twórczości, a na listach przebojów znajdował się jeszcze w latach 90.

   Drugi przebój Presley'a z filmu King Creole, tym razem tytułowy, autorstwa Leibera i Stollera, dochodzi do 2. miejsca na liście; a więc nawet 'Król' nie dał rady będącej u szczytu powodzenia Connie Francis! Ten SP wydany był tylko w Europie, a śpiewany przez Elvisa z the Jordanaires.


  


 Data notowania: 1958-10-24  (New Musical Express) 
Numer 1: Connie Francis - ''Stupid Cupid / Carolina Moon''(MGM) 985

   Przez UK, a dalej przez całą Europę (z Polską włącznie) idzie fala ogromnej popularności piosenki włoskiej. W tym i w następnym tygodniu na liście "NME" znajduje się aż siedem wersji dwóch wielkich przebojów z Italii. Volare (Nel Blu Dipinto di Blu) śpiewają (kolejność wg stopnia popularności): Dean Martin (2. miejsce), Domenico Modugno (10. miejsce), Marino Marini & his Quartet (13. miejsce) i Charlie Drake (28. miejsce). Trzy wersje More Than Ever (Come Prima) wykonują (w podobnej kolejności): Marino Marini & his Quartet (2. miejsce), Malcolm Vaughan (5. miejsce) i Robert Earl (26. miejsce). Włoski pobrzmiewa też w wielojęzycznej piosence (wciąż na liście - od połowy czerwca) Deana Martina Return to Me. Volare (Nel Blu Dipinto di Blu) w wykonaniu Martina, jednego z weteranów scen w Las Vegas, należało do najpopularniejszych wersji tej piosenki i do najpopularniejszych przebojów tego aktora, showmana i piosenkarza. Natomiast kwartet neapolitańczyka Marino Mariniego wprowadza na listę brytyjską obie strony jednego SP: Come Prima i Volare (Nel Blu Dipinto di Blu). W marcu 1959 Marino Marini wprowadzi na tę listę cover piosenki Domenica Modugno Ciao Ciao Bambina.


  


 Data notowania: 1958-10-31  (New Musical Express) 
Numer 1: Connie Francis - ''Stupid Cupid / Carolina Moon''(MGM) 985

   Najwcześniej spośród włoskich przebojów listę opuszczą wersje brytyjskich wykonawców. Drake'a i Earla w przyszłym tygodniu już nie będzie w zestawieniu. Pozostaną więc sami Włosi (Dean Martin nazywał się przecież Dino Crocetti). P. s.: Robert Earl powróci jeszcze 21 XI, ale też tylko na dwa tygodnie i to w dolne rejony listy.