Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Commodores (the)


 Data notowania: 1978-08-19  (Music Week) 
Numer 1: Commodores (the) - ''Three Times a Lady''(Motown) TMG 1113

 

   

'M. W.' chart: 5 VIII-23 IX '78 (14 tyg.), no. 1 19 VIII-16 IX '78 (5 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
no. 228. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Lionel Richie] Piosenka Three Times a Lady zespołu the Commodores jeszcze dwa tygodnie temu była w dolnych rejonach listy, w ubiegłym tygodniu wystrzeliła jak rakieta na 5. pozycję, a obecnie jest już na czele notowania. To najszybciej zwyżkujący utwór w historii koncernu Motown. The Commodores powstali w 1967 z dwóch zespołów: the Jays i the Mystics. Gwiazdą tego sekstetu był od początku znany i popularny później wokalista i pianista - Lionel Richie; pozostali członkowie to: William King (t sax), Thomas McClary (g), Milan Williams (keyb), Ronald La Pread (b g) i Walter Orange (dr). Three Times a Lady autorstwa Richiego to bardzo piękna, sentymentalna ballada, którą zespół nagrał już po zwróceniu się od dynamicznego repertuaru funky ku bardziej tradycyjnemu. To także największy sukces piosenkarza aż do czasu nagrania w 1984 solowego SP - Hello. Warto dodać, że Commodoresi wystąpili w filmie muzycznym - Scott Joplin, który wszedł na ekrany kin w ubiegłym roku (występowali w nim jako the Minstrel Singers), a także w tegorocznej premierze filmu Roberta Klane'a - Thank God It's Friday (Dzięki Bogu, już piątek). Byli jedną z najlepiej sprzedających płyty grupą amerykańską w latach 70., aż do czasu rozpoczęcia w 1982 solowej kariery przez Richiego.


  


 Data notowania: 1978-08-26  (Music Week) 
Numer 1: Commodores (the) - ''Three Times a Lady''(Motown) TMG 1113

   Lider zespołu the Moody Blues - Justin Hayward, dochodzi do najwyższej pozycji na liście brytyjskiej w całej swej solowej karierze: utwór Forever Autumn znalazł się w tym tygodniu na 5. miejscu.
Jilted John (właśc. Graham Fellows), średnio utalentowany aktor z Manchesteru, nagrał piosenkę-monolog młodego porzuconego kochanka, zatytułowaną oczywiście Jilted John. Zyskała ona w krótkim czasie tak dużą popularność, że wytwórnia Rabid, w której dokonano nagrania, nie była w stanie podjąć się dystrybucji tego SP i jego edycję przejął koncern EMI. Fellows odgrywał rolę 'Porzuconego kochanka' w licznych wywiadach prasowych i w telewizyjnym programie BBC 'Top of the Pops'. Mimo, iż na żywo wypadał na ogół fatalnie, samo uczestniczenie w życiu medialnym pomogło tej quasi-piosence dojść 23 IX do 4. miejsca listy 'Music Week'.


  


 Data notowania: 1978-09-02  (Music Week) 
Numer 1: Commodores (the) - ''Three Times a Lady''(Motown) TMG 1113

   W pierwszej piątce ścisk i tłok wśród utworów prowadzących na liście. Oprócz aktualnego no. 1 - Three Times a Lady, miejsca od 3. do 5. zajmują kolejno: Rivers of Babylon - Boney M, Dreadlock Holiday - 10 CC i You're the One That I Want - John Travolta i Olivia Newton-John. Jedynie na 2.miejscu znajduje się utwór i wykonawca, który nigdy na szczyt listy nie dotarł: It's Raining - the Darts. Od 5 VIII płyta zespołu Boney M jest podwójnym SP, z dwiema stronami 'A': Rivers of Babylon i Brown Girl in the Ring (ten drugi utwór doszedł tylko do 2. miejsca).
Na 20. miejscu znajduje się piosenka Come back & Finish What You Started w wykonaniu Gladys Knight & the Pips. Piosenkarka wraz ze swoją grupą wokalną po raz pierwszy na liście brytyjskiej znalazła się w czerwcu 1967 (Take Me in Your Arms & Love Me); w tym tygodniu zespół the Pips jest po raz ostatni w Top 30. Później dotrze już tylko do 32. pozycji (listopad 1980 - Bourgie Bourgie).


  


 Data notowania: 1978-09-09  (Music Week) 
Numer 1: Commodores (the) - ''Three Times a Lady''(Motown) TMG 1113

   Podwójny SP Boney M - Rivers of Babylon / Brown Girl in the Ring odnosi gigantyczny sukces: po trzech miesiącach od chwili, gdy znajdował się na szczycie listy, znów święci triumfy, dochodząc w tym tygodniu do 2. pozycji!
Dramat w zespole the Who! Wkrótce po samobójczej śmierci menadżera grupy - wielce dla niej zasłużonego Pete'a Meadena, najbardziej barwna postać zespołu - świetny skądinąd perkusista Keith Moon, umiera w Londynie, po powrocie z premiery filmu The Buddy Holly Story, w wyniku zażyciu silnej dawki środka uspokajającego.


  


 Data notowania: 1978-09-16  (Music Week) 
Numer 1: Commodores (the) - ''Three Times a Lady''(Motown) TMG 1113

   Specyficzny brytyjski duet wokalny Hylda Baker i Arthur Mullard wykonuje daleki od oryginału cover wielkiego przeboju z filmu Grease: You're the One That I Want. W drugim tygodniu pobytu na liście jest już na 22. miejscu, ale nie poprawi swojej pozycji i za miesiąc wypadnie z notowań. Baker i Mullard nigdy więcej nie pojawią się w zestawieniach 'Music Week'.
Po dwóch tygodniach pobytu na 40. miejscu prezentuje się inny dziwak - Ivor Biggun & the Red Nosed Burglars śpiewa Winker's Song (Misprint). Według niektórych prezenterów od czasu Judge'a Dreada nie było wśród piosenkarzy brytyjskich równego oryginała. Dziś prawie nikt go nie pamięta.