Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Chuck Berry


 Data notowania: 1972-11-25  (Record Retailer) 
Numer 1: Chuck Berry - ''My Ding-A-Ling''(Chess) 6145 019

 

   'Rec. Ret.' / 'M. W.' chart: 28 X '72-17 II '73 (17 tyg.), no. 1 25 XI-16 XII '72 (4 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
no. 352. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Chuck Berry] Dopiero 20 lat po swym debiucie muzycznym i 17 lat po pierwszym nagraniu ten król rhythm'n'bluesa dochodzi do 1. miejsca w UK i w USA (lista pop 'Billboardu')! Liczy sobie już wtedy 46 lat (urodził się 18 X 1926 w Missouri). Ale niewiele brakowało, a ta piosenka w ogóle nie zostałaby dopuszczona do rozpowszechniania przez BBC; a to za sprawą insynuacji samozwańczej promotorki zasad moralności publicznej w Anglii - Mrs. Mary Whitehouse, która zarzuciła jej 'treści propagujące molestowanie nieletnich'. Sprawę zażegnano wykazując, że piosenka jest bliska tradycji music-hallu, do którego to Anglicy są szczególnie przywiązani. Jej treść jest rzeczywiście dość frywolna, ale i zabawna, przedstawiona przy tym z dużym poczuciem humoru, a samo wykonanie i rozmowy z publicznością nie przekraczają granic dobrego smaku (wersja singlowa piosenki została bowiem nagrana na żywo wraz z the Average White Band podczas festiwalu Coventry's Lanchester Polytechnic College ostatniej zimy ). Chuck Berry uważany jest za jednego z twórców rock'n'rolla i nowoczesnego stylu gry na gitarze w muzyce rockowej. Do legendy przeszedł jego 'kaczy krok', jakim często poruszał się na estradzie. Oryginalną wersję nagrał w 1952 słynny producent, a także trębacz, Dave Bartholomew.

   Z Top 20 wypada In a Broken Dream w wykonaniu australijskiej męskiej grupy wokalno-instrumentalnej pod nazwą Python Lee Jackson, w której gościnnie śpiewa (to nie jest zaznaczone ani na okładce, ani na nalepce płyty) Rod Stewart. Piosenkarz nie musi przejmować się tym zbytnio, gdyż sam wchodzi do dwudziestki (i to od razu na 10. miejsce) z podwójnym SP Angel / What Made Milwaukee Famous (Has Made a Looser out of Me).


  


 Data notowania: 1972-12-02  (Record Retailer) 
Numer 1: Chuck Berry - ''My Ding-A-Ling''(Chess) 6145 019

 

   UWAGA - notka do 3. utworu 1972: [Crazy Horses - the Osmonds (MGM 2006 142), "Rec. Ret." / 'M. W.' chart: 11 XI '72-10 III '73 (18 tyg.), no. 1 -, najw. poz. 2; 'Billb.' chart: 14. m.; inne wersje: the Osmonds - remix (50. m. '95, 34. m. '99); no. 329. wśród wykonawców na liście brytyjskiej].

   UWAGA - komentarz do 3. utworu 1972: [Alan Osmond, Wayne Osmond, Merrill Osmond] Osmondmania ogarnęła swym zasięgiem UK. Gremialny atak młodych mormonów z Utah na listę brytyjską: 2. miejsce zajmują Osmondowie z utworem Crazy Horses, a punkt niżej, na 3., jest Donny Osmond w coverze piosenki Anthony'ego Newley'a - Why. Dodam, że na 27. pozycji jest najmłodszy z braci - Little Jimmy Osmond w utworze Long Haired Lover from Liverpool, a na samym dole, po raz ostatni, znów Donny i jego wersja Too Young. Crazy Horses, wspólne dzieło trzech spośród śpiewających braci - Alana, Wayne'a i Merrilla Osmondów, to najbardziej rockowa piosenka w całej karierze zespołu z interesującym wykorzystaniem efektu organów elektrycznych. To także jeden z największych przebojów na Wyspach w 1972! Ciekawe, że grupa the Osmonds zaliczała ten utwór do gatunku 'ekologicznych'. Klan Osmondów uzupełniali ponadto Marie i Jay. Osmondowie jako zespół i występując solo, w 1973 wprowadzili na listę brytyjską rekordowe 13 utworów.


  


 Data notowania: 1972-12-09  (Record Retailer) 
Numer 1: Chuck Berry - ''My Ding-A-Ling''(Chess) 6145 019

   Ben, niezwykła oda Michaela Jacksona do szczura, osiąga swą najwyższą pozycję na liście brytyjskiej - 7. (w USA doszła dwa miesiące wcześniej do 1. miejsca). Skomponował ja na potrzeby filmu o nieszczęśliwym chłopcu, który zaprzyjaźnił się z rodziną szczurów, Walter Scharf, a słowa napisał Don Black, autor m. in. znanego utworu Lulu - To Sir with Love. To ostatni solowy utwór Jacksona w UK na przeciąg siedmiu lat. Listopadowy przebój z 1978 - Ease on down the Road zaśpiewa z Dianą Ross i dopiero we wrześniu 1979 pojawi się znów sam w piosence Don't Stop till You Get Enough.
W pierwszej dziesiątce znalazły się trzy utwory klanu Osmondów, z których dwa śpiewa Donny Osmond oraz dwa - piątki braci Jacksonów, śpiewane przez Michaela Jacksona: Crazy Horses - the Osmonds (2. miejsce), Why - Donny Osmond (6.), Ben - Michael Jackson (7.), Long Haired Lover from Liverpool - Little Jimmy Osmond (9.) i Lookin' through the Windows - Jackson Five.
Na listę wchodzą dwa małżeństwa (i to jakie): na 23. miejsce John Lennon i Yoko Ono w wielkim przeboju gwiazdkowym Happy Xmas (War Is over), z towarzyszeniem the Plastic Ono Band i the Harlem Community Choir, a na 40. - Paul McCartney i Linda McCartney (jako Wings) na podwójnym SP Hi Hi HI / C Moon. Lennonowskie Happy Xmas... jeszcze pięciokrotnie znajdzie się na liście w okresie świąt: w 1974, 1980, 1981, 1982 i 1988.


  


 Data notowania: 1972-12-16  (Record Retailer) 
Numer 1: Chuck Berry - ''My Ding-A-Ling''(Chess) 6145 019

   Oto Top 5 w tym tygodniu: 1. My Ding-A-Ling - Chuck Berry, 2. Gudbuy T'Jane - Slade, 3. Crazy Horses - the Osmonds, 4. Solid Gold Easy Action - T. Rex, 5. Long Haired Lover from Liverpool - Little Jimmy Osmond. Tylko ogromna popularność My Ding-A-Ling nie pozwoliła piosence Gudbuy T'Jane wejść na szczyt listy; to jeden z najlepszych utworów Slade z tamtego okresu! Natomiast Solid Gold Easy Action to bodaj ostatni świetny utwór Marca Bolana przed postępującym regresem artystycznym zespołu.
Na tydzień przed Bożym Narodzeniem Brytyjczycy mogą nareszcie pochwalić się dwoma przebojami stricte świątecznymi (oba idą do góry): Happy Xmas (War Is over) - John & Yoko & the Plastic Ono Band with the Harlem Community Choir (z 23. na 16. miejsce) i Little Drummer Boy - the Pipes & Drums & Military Band of the Royal Scots Dragoon Guards (z 28. na 20.).