Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Chubby Checker


 Data notowania: 1962-02-08  (Record Retailer) 
Numer 1: Cliff Richard + Shadows (the) - ''The Young Ones''(Columbia) DB 4761

 

   UWAGA - notka do 4. utworu roku: [Let's Twist Again - Chubby Checker (Columbia DB 4691), 'Rec. Ret.' chart: 17-31 VIII '61, 28 XII '61-28 VI '62, 23 VIII '62, 13-27 IX '62 (34 tyg.), 'M. W.' chart: (London HL 10512) 29 XI '75-31 I '76, no. 1 -, najw. poz. 2; 'Billb.' chart: 8. m.; inne wersje: John Asher (14. m. '75)].

   UWAGA - komentarz do 4. utworu roku: [Kal Mann, Dave Appell] Już drugi tydzień na 2. miejscu listy 'Rec. Ret.' znajduje się jeden z największych przebojów 1962 i jeden z najsłynniejszych utworów muzyki pop - Let's Twist Again 21-letniego Chubby'ego Checkera (właśc. Ernest Evans). Po nieprawdopodobnym sukcesie The Twist w USA i wielkiej popularności tej piosenki w UK Checker został królem twista po wsze czasy. The Twist był najpopularniejszym utworem lat 60. w USA, był jedynym utworem w historii listy 'Billboardu', który dwukrotnie, w dwóch różnych latach, dochodził do 1. miejsca. Kariera Let's Twist Again na liście 'Record Retailer' była równie niezwykła: znajdował się na liście w 1961 i 1962, dochodząc do 2. miejsca, a następnie w 1975 na podwójnym SP razem z The Twist znalazł się na 5. pozycji. To właśnie ten utwór doprowadził do prawdziwego szaleństwa twistowego w Europie i stał się inspiracją dla innych wykonawców. Przyjęcie przez piosenkarza takiego właśnie pseudonimu ('pucołowaty pionek warcabów') wiązało się z ponoć jego dużym podobieństwem do Fatsa Domino ('otyły klocek domina'). Oczywiście Checker wystąpił w filmie z 1961 Oscara Rudolpha Twist around the Clock (Twist przez całą dobę), w którym nie śpiewał jednak żadnego ze swoich wielkich przebojów (tam po raz pierwszy twista zatańczyli Mary Mitchell i Jeff Parker); wystąpił też w znanym u nas filmie Richarda Lestera It's Trad, Dad (Zabawa na sto dwa), w którym śpiewał Lose Your Inhibition Twist.

   Na 38. miejsce listy wchodzi najpopularniejsza (również w Polsce) i uważana za oryginalną, wersja Peppermint Twist; wykonują ją Joey Dee & the Starliters. Tytuł utworu pochodzi od klubu (?), pubu (?), restauracji (?) "Peppermint Lounge" na nowojorskim Manhattanie, gdzie zespół grywał 'do kotleta'. Uwaga: to wykonanie i wersja Danny'ego Pepperminta & the Jumping Jacks to dwa różne utwory.