Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Chicory Tip


 Data notowania: 1972-02-19  (Record Retailer) 
Numer 1: Chicory Tip - ''Son of My Father''(CBS) 7737

 

   "Rec. Ret." chart: 29 I-22 IV '72 (13 tyg.), no. 1 19 II-4 III '72 (3 tyg.)

   [Giorgio Moroder, Pete Bellotti, Michael Holm] Chicory Tip to klasycznie popowa grupa brytyjska, istniejąca już pięć lat i dopiero teraz odnosząca wielki sukces. Utwór Georgio Morodera - Son of My Father (w oryginale nagrany przez niego, występującego na płycie jako Georgio), śpiewany przez lidera zespołu - Petera Hewsona, to pierwszy wielki hit zapowiadający zbliżającą się erę disco; trudno zapomnieć dominujące w tym utworze natarczywe brzmienie syntezatora (po raz pierwszy w utworze prowadzącym na liście), na którym grał Chris Thomas. W Polsce początek melodii Son of My Father był również znany jako... sygnał wywoławczy telewizyjnych audycji sportowych.

   Najwyższe miejsce na liście (8.) zajmuje piosenka duetu Sonny & Cher - All I Ever Need Is You; to już jego ostatni utwór w brytyjskich notowaniach. Tymczasem na 28. pozycji debiutuje jako solista członek innego, bodaj słynniejszego duetu amerykańskiego - Paul Simon z piosenką Mother & Child Reunion.
17 II, w nowo otwartym w Londynie salonie muzycznym the Rainbow Theatre, zespół Pink Floyd zapowiedział wydanie albumu Dark Side of the Moon; przedstawił koncepcję i pierwsze projekty. Płyta ukaże się dopiero w przyszłym roku.


  


 Data notowania: 1972-02-26  (Record Retailer) 
Numer 1: Chicory Tip - ''Son of My Father''(CBS) 7737

   Do Neila Reida (9. miejsce) dołącza w tym tygodniu w Top 10 jeszcze jeden piosenkarz śpiewający sopranem - Michael Jackson (8. miejsce Got to Be There). Do pierwszej dziesiątki wchodzą dwa utwory w jakiś sposób ze sobą powiązane: z 16. na 5. miejsce Without You, śpiewany przez Amerykanina Nilssona, a z 13. na 10. - Day after Day brytyjskiego kwartetu wokalno-instrumentalnego Badfinger. Otóż jedna i druga piosenka jest autorstwa Petera Hama i Toma Evansa, członków tego drugiego zespołu.


  


 Data notowania: 1972-03-04  (Record Retailer) 
Numer 1: Chicory Tip - ''Son of My Father''(CBS) 7737

   Do pierwszej trzydziestki przebija się piosenka Paula McCartney'a Give Ireland back to the Irish, wykonywana przez jego nowy zespół - Wings, a zainspirowana 'krwawą niedzielą' w Londonderry. Z powodu zbyt silnych antyangielskich akcentów politycznych BBC i Radio Luxembourg zabroniły emitowania tego utworu na swych falach. Przedstawiciel korporacji BBC tak skomentował tę decyzję: 'W czasie, gdy dąży się ze wszystkich sił, aby pozostawać bezstronnym w konflikcie irlandzkim, to nagranie można określić jedynie jako punkt zapalny konfliktu'.