Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Chicago


 Data notowania: 1976-11-13  (Music Week) 
Numer 1: Chicago - ''If You Leave Me Now''(CBS) 4603

 

   'M. W.' chart: 9 X '76-22 I '77 (16 tyg.), no. 1 13-27 XI '76 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: Upside Down (27. m. '96);
no. 423. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Peter Cetera] W całej swej długiej karierze grupa Chicago znalazła się na 1. miejscu listy brytyjskiej tylko z tym jednym utworem. Od chwili założenia do początku lat 70. należała do czołowych, obok Blood, Sweat & Tears i Electric Flag, zespołów jazz-rockowych z rozbudowaną sekcją instrumentów dętych. Liderem grupy był wokalista i basista Peter Cetera (urodzony 13 IX 1944). Po tym okresie zrezygnowała z repertuaru jazzowego na rzecz klasycznego popu i stała się ulubionym wykonawcą wielbicieli 'muzyki środka'. Takim przykładem jest właśnie, święcąca triumfy po obu stronach Atlantyku, sentymentalna piosenka If You Leave Me Now. Dziesięć lat później Chicago zostanie wyróżnione przez American Music Awards nagrodą dla najlepszego zespołu pop-rockowego. Nazwa grupy pochodzi od miasta, w którym powstała i które opuściła w 1967. Wydała ona bardzo dużo albumów, zatytułowanych po prostu numerami kolejnych płyt (w 1999 - Chicago 26).

   Najwyższe miejsce na brytyjskiej liście przebojów w całej swej karierze zajmuje jedna z najwybitniejszych czarnych wokalistek brytyjskich - Joan Armatrading: do 10. miejsca dochodzi w tym tygodniu wykonywana przez nią piosenka Love & Affection. I pomyśleć, że największym marzeniem tej niezwykłej artystki była kariera prawnicza.


  


 Data notowania: 1976-11-20  (Music Week) 
Numer 1: Chicago - ''If You Leave Me Now''(CBS) 4603

   Szukając utworów prowadzących kiedykolwiek na naszej liście, znajdziemy ich niespodziewanie sporo, bo aż siedem: If You Leave Me Now, Under the Moon of Love - Showaddywaddy (3. miejsce), Mississippi - Pussycat (4.), Without You - Nilsson (22.), Sailing - Rod Stewart (27.), Dancing Queen - Abba (30.) i u dołu listy When a Child Is Born (Soleado) - Johnny Mathis.


  


 Data notowania: 1976-11-27  (Music Week) 
Numer 1: Chicago - ''If You Leave Me Now''(CBS) 4603

   Piosenka If You Leave Me Now grupy Chicago jest trzeci i ostatni raz na 1. miejscu; od przyszłego tygodnia przez kolejne cztery tygodnie będzie spadać w postępie geometrycznym: za tydzień - 2. pozycja, potem kolejno 4., 8. i 25 XII - 16.
Od dwóch tygodni na liście znajduje się piosenka zespołu Fleetwood Mac - Say You Love Me, ale dopiero od tej chwili z brytyjskiej męskiej grupy bluesowej staje się brytyjsko-amerykańską mieszaną grupą pop-rockową. Stało się to dzięki, pochodzącym z USA, Lindsay'owi Buckinghamowi i Stevie Nicks (pierwszą kobietą w zespole była nieco wcześniej Christine Perfect-McVie).
Ostatni wspólny koncert zagrał zespół the Band; miało to miejsce 25 XI w sali Winterland w San Francisco. Wraz z nim zagrali wówczas m. in. Ronnie Hawkins, Dr. John, Paul Butterfield, Muddy Waters, Eric Clapton, Neil Young, Joni Mitchell, Van Morrison i Bob Dylan. Wydarzenie to upamiętnił potrójny album i film Martina Scorsese - The Last Waltz.