Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Charles Aznavour


 Data notowania: 1974-06-29  (Music Week) 
Numer 1: Charles Aznavour - ''She''(Barclay) BAR 26

 

   'M. W.' chart: 22 VI-21 IX '74 (14 tyg.), no. 1 29 VI-20 VII '74 (4 tyg.);
inne wersje: Elvis Costello (19. m. '99)   [Charles Aznavour, Herbert Kretzmer] Legenda francuskiej piosenki aktorskiej, paryżanin z urodzenia, Ormianin z pochodzenia (bardzo mocno zawsze to podkreśla), na liście brytyjskiej pojawił się tylko z dwoma utworami, ale piosenka She stała się super-hitem w UK! Charles Aznavour (właśc. Shanaur Varenagh Aznavourian) w tym czasie należał do prawdziwych nestorów wśród wykonawców na liście brytyjskiej: dwa miesiące wcześniej skończył 50 lat. Popularność we Francji zdobył w 1950 jako kompozytor (a więc miał już wtedy 26 lat), piosenką napisaną dla Charlesa Ulmera - J'ai Bu. Swój talent kształtował w cieniu wielkiej Edith Piaff i młodej egzystencjalistki Juliette Greco, stając się wkrótce jednym z czwórki słynnych pieśniarzy francuskojęzycznych (obok Becauda, Brassensa i Brela). Był co najmniej równie zdolnym aktorem; tak w jednej, jak i w drugiej roli był zawsze 'kompanem', po trosze gawroszem i kloszardem. To przede wszystkim on do dziś symbolizuje piosenkę francuską. She to jego własna kompozycja, dramatyczny utwór o miłości starszego mężczyzny do ukochanej kobiety, elektryzujący niezwykłym wykonaniem. Tak ogromną popularność na popowej bądź co bądź liście przebojów utwór zawdzięczał w dużym stopniu serialowi brytyjskiej stacji ITV - The Seven Faces of Woman, którego był tematem przewodnim. Tym drugim utworem Aznavoura na liście 'Music Week', z jesieni 1973 i lipca tego tygodnia, była piosenka The Old Fashioned Way, swoista 'odtrutka' na lansowany w rock'n'rollu kult młodości; wykonana ona została w filmie And Then There Was None.

   Na liście pojawia się duży przebój George'a McCrae - Rock Your Baby. Na ogół uważa się ten fakt za początek ery disco w muzyce pop.


  


 Data notowania: 1974-07-06  (Music Week) 
Numer 1: Charles Aznavour - ''She''(Barclay) BAR 26

   Kolejny wielki przebój grupy the Drifters, tym razem na 2. miejscu (tak będzie jeszcze w dwóch następnych notowaniach)! Kissin' in the back Row of the Movies nawiązuje do klasycznej ery zespołu. Mówiąc wprost to nic innego, tylko dalsza część Saturday Night at the Movies z 1964. Głównym wokalistą jest Johnny Moore, jeden z najlepszych w historii Driftersów.
Pierwszy tydzień na liście wspaniałego, wielowątkowego utworu Paula McCartney'a i Wingsów - Band on the Run, pochodzącego z albumu pod tym samym tytułem, nagranym w Lagos w Nigerii. Piosenka wyrażała w aluzyjnej formie potrzebę zerwania z beatlesowską przeszłością.
Ostatni tydzień pobytu na liście piosenki (You Keep Me) Hangin' on w wykonaniu Cliffa Richarda. Artysta powróci na listę dopiero za półtora roku - w lutym 1976 z utworem Miss You Nights. To będzie, jak dotąd, najdłuższa nieobecność tego piosenkarza na liście brytyjskiej. (You Keep Me) Hangin' on nie ma nic wspólnego ze znanym przebojem tria the Supremes.


  


 Data notowania: 1974-07-13  (Music Week) 
Numer 1: Charles Aznavour - ''She''(Barclay) BAR 26

   Nisko, nisko. Jak na Slade, oczywiście. Kapitalny The Bangin Man dochodzi właśnie do 3. pozycji. Piosenka napisana została podczas tournee zespołu po Australii i opowiada o bezceremonialnym obudzeniu chłopaków przez pokojówkę w hotelu po burzliwym party.
Po raz pierwszy na liście brytyjskiej zjawia się nazwisko Mike'a Oldfielda. Z jakim SP? Wszystko wyjaśnia tytuł utworu ze strony 'A': Mike Oldfield's Single (Theme from Tubular Bells). To temat wiodący z jego najsłynniejszej płyty Tubular Bells, wykorzystany w głośnym filmie - The Exorcist. Ten album wiąże się nierozerwalnie z początkiem imperium firmy Virgin. Za dwa miesiące Oldfield otrzyma następną propozycję, tym razem od Rogera Vadima napisania muzyki do jego najnowszego filmu.


  


 Data notowania: 1974-07-20  (Music Week) 
Numer 1: Charles Aznavour - ''She''(Barclay) BAR 26

   Swoje maleńkie pięć minut w historii muzyki pop ma brytyjski wokalista Paul Da Vinci - właśnie wchodzi na listę w piosence Your Baby Ain't Your Baby Anymore. Da Vinci to nieformalny, lecz studyjny frontman zespołu the Rubettes, który tym swoim niezwykłym dyszkantem zaśpiewał wielki przebój z maja i czerwca tego roku - Sugar Baby Love.