Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Carl Douglas


 Data notowania: 1974-09-21  (Music Week) 
Numer 1: Carl Douglas - ''Kung Fu Fighting''(Pye) 7N 45377

 

   

'M. W.' chart: 17 VIII-9 XI '74 (13 tyg.), no. 1 21 IX-5 X '74 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: Bus Stop featuring Carl Douglas (8. m. '98)   [Carl Douglas] Muzyka disco rozkręca się na dobre: na fali wzrastającej popularności walkami Wschodu Carl Douglas jako drugi Jamajczyk (po Desmondzie Dekkerze) dochodzi do 1. miejsca listy brytyjskiej. Wychowywał się zarówno na Jamajce, jak i w Kalifornii; potem wyjechał na studia inżynierskie do Anglii. Tam w 1964 założył pierwszy zespół - Big Stampede. W 1972 został zaproszony do współpracy przy ścieżce dźwiękowej filmu Richarda Roundtreego - Embassy. Poznał wówczas hinduskiego producenta Biddu Appiaha, który dwa lata później zaprosił go do nagrania utworu Larry'ego Weissa - I Want to Give You My Everything. Szukając pospiesznie jakiejś piosenki na stronę 'B', Biddu napisał muzykę do kilku tekstów Douglasa, nawiązujących do filmu Wejście smoka (Enter the Dragon) z Brucem Lee i telewizyjnego serialu Davida Carradine'a - Kung Fu. Napisany w ciągu 10 minut Kung Fu Fighting tak spodobał się kierownictwu artystycznemu wytwórni Pye, że to właśnie ten utwór został przeznaczony na stronę 'A'. I to był strzał w 'dziesiątkę'! Na całym świecie SP ten sprzedano w liczbie ponad dziewięciu milionów egzemplarzy. Rzeczywiście, chyba żaden inny przebój, poświęcony tej tematyce, nie oddawał tak dobrze atmosfery walk kung fu, co było główną zasługą 'gorącej' interpretacji Douglasa. A Appiah wylansował nieco później jeszcze jedną gwiazdkę show-biznesu - Tinę Charles.


  


 Data notowania: 1974-09-28  (Music Week) 
Numer 1: Carl Douglas - ''Kung Fu Fighting''(Pye) 7N 45377

   Były wokalista i perkusista najsłynniejszej brytyjskiej grupy jazz-rockowej Soft Machine - Robert Wyatt osiąga to, co nigdy nie udało się jego zespołowi: dostał się na brytyjską listę przebojów. Śpiewana przez niego piosenka I'm a Believer to oczywiście wielki przebój Monkeesów z 1967. Wyatt dojdzie z nią jedynie do 29. miejsca.


  


 Data notowania: 1974-10-05  (Music Week) 
Numer 1: Carl Douglas - ''Kung Fu Fighting''(Pye) 7N 45377

   Z 32. na 18. pozycję przenosi się utwór Reggae Tune śpiewany przez Walijczyka Andy'ego Fairweather-Lowa. W II połowie lat 60. założył on popowo-bluesowy zespół the Amen Corner, którego został wokalistą. Zdołał on wylansować co najmniej dwa wyróżniające się utwory: wspaniały Gin House Blues z lipca 1967 i prowadzącą na liście brytyjskiej w 1969 piosenkę (If Paradise Is) Half As Nice. Po rozpadzie the Amen Corner założył grupę Fair Weather, mającą zdecydowane ciągoty w stroną muzyki progresywnej. Wkrótce potem Fairweather-Low wycofał się z show-biznesu i na walijskiej prowincji pisał nowe utwory i grał dla własnej przyjemności. Na scenie muzycznej pojawił się ponownie w 1974 właśnie z tym wyjątkowo przebojowym utworem - Reggae Tune, zaśpiewanym charakterystycznym mocnym głosem. Od 1976 zatrudnia się jako muzyk sesyjny, jest bowiem powszechnie uważany za doskonałego gitarzystę, m. in. wziął udział w nagraniu słynnej płyty Erica Claptona - Unplugged.
Na powrocie do MCA skorzystał Elton John: w przeszło 8-milionowym nakładzie sprzedał się jego nowy album - Caribou. 5 X ukazuje się najważniejszy rockowy album 1974, arcydzieło zespołu King Crimson - Red z przepięknym, 12-minutowym utworem Starless.