Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Byrds (the)


 Data notowania: 1965-07-22  (Record Retailer) 
Numer 1: Byrds (the) - ''Mr. Tambourine Man''(CBS) 201765

 

   'Rec. Ret.' chart: 17 VI-16 IX '65 (14 tyg.), no. 1 22-29 VII '65 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.

   [Bob Dylan] Dzięki tej wersji przepięknego i głębokiego w treści utworu Boba Dylana (oczywiście pierwszego jego wykonawcy) grupa the Byrds, którą wtedy uważano za 'amerykańską odpowiedź na Beatlesów', wyprowadziła z niszy muzycznej muzykę country-folk-rockową i w wielkim stylu wprowadziła ją na 'salony' wielkich widowisk i list przebojów. Należy od razu zaznaczyć, że na naszej liście był to pierwszy od prawie czterech lat SP amerykańskiego zespołu, który znalazł się na 1. miejscu (nie licząc wokalnych duetów i grup żeńskich); poprzednia płyta to Michael, akademickiego kwintetu the Highwaymen z 12 X 1961. Był to też pierwsza piosenka Dylana na szczycie listy brytyjskiej. Spora część oklasków za ten SP, oprócz wykonawcom i autorowi, należy się też producentowi, znanemu z realizacji utworów w stylu 'surf' Terry'emu Melcherowi (synowi słynnej Doris Day), któremu w tym nagraniu udało się połączyć brzmienia Beach Boysów z dylanowskimi i beatlesowskimi. Zespół zakończył działalność w lutym 1973. Wówczas jedynym członkiem z pierwotnego składu tego charakterystycznego dla Zachodniego Wybrzeża zespołu był pochodzący z Chicago Jim Roger McGuinn. Z Byrdsów wyszedł David Crosby, jeden z czterech 'liderów' słynnego kwartetu Crosby, Stills, Nash & Young.


  


 Data notowania: 1965-07-29  (Record Retailer) 
Numer 1: Byrds (the) - ''Mr. Tambourine Man''(CBS) 201765

   Kilka interesujących nowości w tym tygodniu na liście, m. in.: na 28. miejscu A Walk in the Black Forest - Horst Jankowski, na 36. Too Many Rivers - Brenda Lee, a na 40. Everyone's Gone to the Moon - Jonathan King. Jankowski to niemiecki pianista i szef orkiestry. A Walk in the Black Forest (w oryginale - Eine Schwarzwaldfahrt) to instrumentalny leciutki i wpadający w ucho utwór fortepianowy z akompaniamentem orkiestry, wielokrotnie nagradzany w różnych konkursach. A sam Jankowski to nie byle kto: współpracował z takimi mistrzami jazzu, jak Ella Fitzgerald i Miles Davis; jego album Genius of Jankowski zyskał status złotej płyty w USA. Too Many Rivers to, niestety, już ostatni utwór na liście brytyjskiej Brendy Lee; pożegna się na zawsze już niedługo - 14 IX. Z kolei piosenka Jonathana Kinga, którą pisał, parodiując Boba Dylana, to największy przebój tego piosenkarza, ale przede wszystkim producenta, ukrywającego się pod licznymi dziwacznymi pseudonimami (Weathermen, Sakkarin, Shag, Bubblerock, Sound 9418, One Hundred Ton & a Feather, Father Abraphart & the Smurps), realizującego w przyszłości płyty Bay City Rollers, 10CC i Genesis. Ale i tak najważniejsza nowość znajduje się na pozycji 5.: Help!, tytułowy utwór z nowego filmu Beatlesów.
1 VIII the Rolling Stones dają dwa koncerty w prestiżowym London Palladium. Publiczność 'rozgrzewa' przed głównym występem zespół Steam Packet z 'kultowym' w przyszłości wokalistą - Rodem Stewartem.