Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Buddy Holly


 Data notowania: 1959-04-24  (New Musical Express) 
Numer 1: Buddy Holly - ''It Doesn't Matter Anymore''(Coral) Q 72360

 

   "NME" chart: 27 II-17 VII '59 (21 tyg.), no. 1 24 IV-8 V '59 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 13. m.;
no. 100. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Paul Anka] Niewątpliwie Buddy Holly (właśc. Charles Hardin Holley) był jednym z najbardziej nowatorskich, obdarzonych wyobraźnią i najczęściej naśladowanych (Bobby Vee, Tommy Roe) wykonawców rock'n'rolla, jego piosenki wywarły trudny do przecenienia wpływ na niezliczonych artystów. It Doesn't Matter Anymore to pierwszy w historii listy pośmiertny utwór, który dotarł do 1. miejsca. Dzięki niemu Holly stał się też pierwszym wykonawcą, który osiągnął szczyt listy jako członek zespołu i następnie jako solista. Piosenkę napisał (i jako pierwszy nagrał) Paul Anka, który stał się przez to pierwszym autorem dwóch przebojów no. 1, jednego wykonywanego przez siebie i drugiego wykonywanego przez innego piosenkarza. Anka wszystkie tantiemy za ten utwór oddał wdowie po tragicznie zmarłym piosenkarzu. Holly zginął tragicznie w katastrofie lotniczej 3 II 1959 w wieku niespełna 30 lat (urodził się 7 IX 1936 w Teksasie), w dniu, w którym 'the music died', jak śpiewał Don McLean. W końcu lat 50. Amerykańskim rockerom wiodło się na ogół lepiej na listach brytyjskich, niż na liście "Billboardu". Dotyczyło to wspomnianego C'mon Everybody Eddiego Cochrana, SPs Little Richarda, jak też właśnie późniejszych nagrań Buddy'ego Holly'ego. Zresztą jego muzyka jest wciąż popularna, a Buddy, musical oparty na jego życiu, bił swego czasu rekordy popularności.

   Na liście "NME" debiutuje popularny w latach 60. i 70. w USA, Polsce i w UK nowojorski piosenkarz Neil Sedaka. Pierwszy jego SP na liście brytyjskiej nosił tytuł I Go Ape. RCA zdecydowała się wydać to nagranie mimo kilku wcześniejszych niepowodzeń artysty w innych wytwórniach.


  


 Data notowania: 1959-05-01  (New Musical Express) 
Numer 1: Buddy Holly - ''It Doesn't Matter Anymore''(Coral) Q 72360

   Londyńczyk Anthony Newley, który zadebiutował jako w 1949 w roli Artfula Dodgera w filmie Davida Leana Oliver Twist, mimo, iż wystąpił następnie w wielu filmach, nie zdobył większej popularności aż do komedii Idle on Parade, w której grał piosenkarza rock'n'rollowego Jeepa Jacksona. Z tego filmu pochodził utwór I've Waited So Long, który w tym właśnie tygodniu dostał się na listę "NME" jako pierwszy przebój tego aktora-piosenkarza. Uwaga: za swego największego idola estradowego uważa Newley'a David Bowie.


  


 Data notowania: 1959-05-08  (New Musical Express) 
Numer 1: Buddy Holly - ''It Doesn't Matter Anymore''(Coral) Q 72360

   Na listę brytyjska wchodzi EP Anthony'ego Newley'a Idle on Parade, oczywiście z utworami z filmu pod tym samym tytułem. Newley staje się jedynym, oprócz Presley'a, wykonawcą mającym w tym samym tygodniu dwa utwory na liście. Na "czwórce" znalazły się następujące utwory: I've Waited So Long, Idle Rock-A-Boogie, Idle on Parade i Saturday Night Rock-A-Boogie.