Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Bucks Fizz


 Data notowania: 1981-04-18  (Music Week) 
Numer 1: Bucks Fizz - ''Making Your Mind up''(RCA) 56

 

   

'M. W.' chart: 28 III-13 VI '81 (12 tyg.), no. 1 18 IV-2 V '81 (3 tyg.);
no. 149. wśród wykonawców brytyjskich   [Andy Hill, John Danter] Grupa Bucks Fizz, ta brytyjska odpowiedź na skandynawską Abbę, kopiująca do tego niemiłosiernie angielskie Brotherhood of Man, powstała w celu umożliwienia Nicholi Martin, piosenkarce, producentowi i menedżerowi, występu w Konkursie Piosenki Eurowizji. Przesłuchała w związku z tym setki kandydatów, aby w końcu wyłonić czwórkę: Mike'a Nolana, Bobby'ego G (właśc. B. Gubby), Jay Aston i Cheryl Baker, która występowała już wcześniej w tym konkursie z grupą Coco. Ta czwórka tak spodobała się Nicholi, że ona sama zrezygnowała z własnego występu i została wyłącznie jej menedżerem. Ten sztucznie 'wyprodukowany' zespół zgodnie z przewidywaniami wygrał Konkurs Eurowizji - tym razem w Dublinie - jako czwarty wykonawca brytyjski (po Sandie Shaw w 1967, Lulu w 1969 i Brotherhood of Man w 1976; tak po prawdzie Anglicy wygrali ten konkurs równiez w 1970, lecz Dana reprezentowała wówczas barwy Irlandii). Duża popularność Bucks Fizz trwała niespodziewanie długo, bo do 1984, do szeroko opisywanego wypadku ich autokaru koncertowego, po którym Nolan został na długi czas wyłączony z działalności artystycznej, a Aston nawiązała romans z kompozytorem większości przebojów zespołu, a do tego mężem Nicholi Martin - Andym Hillem. Aston została odrzucona przez członków grupy i odeszła z zespołu. Na jej miejsce przyjęto w 1985 zupełnie niedoświadczoną Shelley Preston. Cheryl Baker poświęciła się natomiast karierze prezenterki telewizyjnej.


  


 Data notowania: 1981-04-25  (Music Week) 
Numer 1: Bucks Fizz - ''Making Your Mind up''(RCA) 56

   Jedna nowość w pierwszej piątce: Good Thing Going (We've Got a Good Thing Going) jamajskiego piosenkarza Sugara Minotta (z 7. miejsca na 4.), jedna w pierwszej dziesiątce: Attention to Me śpiewających pięciu sióstr z Dublina - the Nolans (z 14. na 10.) i dwie w pierwszej dwudziestce: Stars on 45 (17. miejsce), wykonywana przez holenderskiego producenta Jaapa Eggermonta wraz z mieszanym składem wokalistów sesyjnych oraz Grey Day zespołu Madness (20.).
28 IV Paul McCartney ostatecznie rozwiązał grupę Wings. Bezpośrednią przyczyną było odejście wieloletniego gitarzysty zespołu - Denny'ego Laine'a.
W kwietniu nastąpiła pierwsza w Europie prezentacja płyty kompaktowej - cyfrowy system nagrywania i odtwarzania utworów muzycznych, oparty na technice laserowej. Pojawił się drugi, obok płyty winylowej, nośnik muzyki.


  


 Data notowania: 1981-05-02  (Music Week) 
Numer 1: Bucks Fizz - ''Making Your Mind up''(RCA) 56

   Największy skok do góry wykonuje w tym tygodniu piosenka Grey Day zespołu Madness (z 20. na 5.), a największy spadek notuje Intuition angielskiego duetu wokalno-instrumentalnego Linx, czyli Davida Granta i Petera Martina (z 11. na 19.).


  


 Data notowania: 1982-01-16  (Music Week) 
Numer 1: Bucks Fizz - ''The Land of Make Believe''(RCA) 163

 

   'M. W.' chart: 28 XI '81-6 III '82 (14 tyg.), no. 1 16-23 I '82 (2 tyg.);
no. 149 wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Andy Hill, Pete Sinfield] Muzykę do tej piosenki napisał mąż menadżera i producenta zespołu, Nicholi Martin - Andy Hill, a tekst wieloletni współpracownik King Crimson - Pete Sinfield. Mimo to ten utwór nie różnił się niczym od typowej popowej sztampy. Ale i tak autorzy i wykonawcy odpowiadali, że napisali i nagrali ją dla publiczności, a nie dla krytyków. W 2002 na liście ''Music Week' pojawiła się nowa wersja tej piosenki - w wykonaniu brytyjskiej mieszanej grupy wokalnej Allstars.

   Grupa Abba jest po raz ostatni w pierwszej dziesiątce brytyjskiej listy przebojów: utwór One of Us w tym tygodniu jest jeszcze na 6. miejscu, ale w przyszłym znajdzie się już na 17. Była to jej osiemnasta z rzędu (!) piosenka w Top 10. Rzecz doprawdy niezwykła!


  


 Data notowania: 1982-01-23  (Music Week) 
Numer 1: Bucks Fizz - ''The Land of Make Believe''(RCA) 163

   Aż cztery nowe utwory w pierwszej dziesiątce: na 3. Oh Julie - Shakin' Stevens (z 13.), na 7. Dead Ringer for Love - Meat Loaf (z 26.), na 8. Waiting for a Girl Like You - Foreigner (z 11.) i na 9. Being Boiled - Human League (z 19.). Największe przesunięcia na liście - w górę: wspomniany Dead Ringer for Love i w dół: Spirits in the Material World - the Police (z 18. na 38. miejsce). Szczególnie pechowy okazał się dla amerykańsko-brytyjskiej grupy wokalno-instrumentalnej Foreigner jej przebój Waiting for a Girl Like You. Otóż na liście "Billboardu" spędził on aż 10 tygodni na 2. miejscu, nie mogąc przebić się o to jedno ważne oczko wyżej.


  


 Data notowania: 1982-04-17  (Music Week) 
Numer 1: Bucks Fizz - ''My Camera Never Lies''(RCA) 202

 

   M. W.' chart: 27 III-15 V '82 (8 tyg.), no. 1 17 IV '82 (1 tydz.);
no. 149 wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Andy Hill, Nicola Martin] Małżeństwo Hill-Martin zafundowało sobie jeszcze jeden wielki hit przed zaczynającymi się problemami rodzinnymi, zakończonymi romansem Hilla z Jay Aston, jedną z dwóch wokalistek Bucks Fizz. Wszechwładna w zespole Martin nie dopuściała, rzecz jasna, do dalszego rozwoju wydarzeń i po prostu wyrzuciła Jay z grupy. Ale też wtedy rozpoczął się wyraźny spadek popularności Bucks Fizz. Ostatni duży sukces zespół odniósł wszakże jeszcze w 1986: New Beginning (Mamba Seyra) doszedł do 8. pozycji. A My Camera Never Lies to kolejny 'klasyczny' hit zespołu, powtarzający wszystkie jego poprzednie pomysły; o oryginalności, czy choćby o czymś artystycznie interesującym nie ma tu mowy.