Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Brotherhood of Man


 Data notowania: 1976-03-27  (Music Week) 
Numer 1: Brotherhood of Man - ''Save Your Kisses for Me''(Pye) 7N 45569

 

   

'M. W.' chart: 13 III-26 VI '76 (16 tyg.), no. 1 27 III-1 V '76 (6 tyg.); 'Billb.' chart: 27. m.;
no. 321. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Tony Hiller, Martin Lee, Lee Sheridan] Mieszana grupa wokalna Brotherhood of Man została założona w Londynie w 1969 przez kompozytora Tony'ego Hillera. Na samym początku jej liderem był Tony Burrows, związany w różnych okresach z zespołami the Ivy League (m. in. przebój Tossing & Turning w 1965), the Flowerpot Men (jedyny utwór na liście brytyjskiej - Let's Go to San Francisco w 1967), Edison Lighthouse [no. 1 na początku 1970 - Love Grows (Where My Rosemary Goes)] i White Plains. Później skład ulegał zasadniczym zmianom. Śpiewana przez Brotherhood of Man zupełnie błaha piosenka w stylu przebojów Abby - Save Your Kisses for Me jest drugą, po Puppet on a String, która i wygrała konkurs Eurowizji (w Hadze) i weszła na 1. miejsce listy brytyjskiej. Hiller, Martin Lee i Lee Sheridan, jako autorzy tego utworu otrzymali bardzo cenioną na Wyspach nagrodę Ivors. W UK był to najlepiej sprzedający się SP w 1976 (1 mln 6 200 egzemplarzy), w USA ta płyta doszła zaledwie do pierwszej trzydziestki.


  


 Data notowania: 1976-04-03  (Music Week) 
Numer 1: Brotherhood of Man - ''Save Your Kisses for Me''(Pye) 7N 45569

   Do góry listy pnie się przebój z 1957 Jungle Rock. Wówczas minął bez najmniejszego echa; dziś w oryginalnej wersji amerykańskiego piosenkarza-menadżera Hanka Mizella jest zwiastunem zbliżającego się odrodzenia rockabilly w UK.


  


 Data notowania: 1976-04-10  (Music Week) 
Numer 1: Brotherhood of Man - ''Save Your Kisses for Me''(Pye) 7N 45569

   Wznowienie na SPs kilku utworów zespołu the Beatles natychmiast wprowadziło je na listę przebojów. W tym tygodniu jest na niej aż sześć: Yesterday (9. miejsce), Hey Jude (18.), Paperback Writer (23.), Get back (z Billym Prestonem, 30.), Strawberry Fields Forever (32.) i u dołu listy Help!.
Są też cztery covery utworów będących w poprzednich latach w Top 10; wszystkie już drugi tydzień są w pierwszej trzydziestce: na 8. miejscu Pinball Wizard, śpiewany przez Eltona Johna (4. miejsce w 1969, the Who), na 16. Concrete & Clay w wersji Randy'ego Edelmana (1. miejsce w 1965, Unit Four Plus Two), na 21. You Don't Have to Say I Love You brytyjskiej grupy wokalnej Guys & Dolls (1. miejsce w 1966, Dusty Springfield) i na 24. There's a Kind of Hush (All over the World) w wykonaniu duetu the Carpenters (7. miejsce, w 1967 Herman's Hermits).
Po Gregu Lake'u, który na przełomie ubiegłego i tego roku wprowadził na listę swój świąteczny przebój - I Believe in Father Christmas, drugi z wielkiego tria Emerson, Lake & Palmer rozpoczyna karierę solową na liście brytyjskiej. W tym tygodniu wita się z nią Keith Emerson w instrumentalnym utworze Honky Tonk Train Blues.
9 IV w wieku 35 lat umiera wybitny przedstawiciel amerykańskiej muzyki folk - Phil Ochs. Powiesił się w domu swej siostry w Far Rockaway w stanie Nowy Jork.


  


 Data notowania: 1976-04-17  (Music Week) 
Numer 1: Brotherhood of Man - ''Save Your Kisses for Me''(Pye) 7N 45569

   Na listę wchodzi grupa wokalna Laurie Lingo & the Dipstick z piosenką Convoy G. B. Ten zespół to po prostu para DJ-ów radiowych David Lee Travis i Paul Burnett. Za trzy tygodnie (5 V) dojdą do 4. pozycji, co będzie największym sukcesem prezenterów radiowych w dziejach listy brytyjskiej.


  


 Data notowania: 1976-04-24  (Music Week) 
Numer 1: Brotherhood of Man - ''Save Your Kisses for Me''(Pye) 7N 45569

   Pod względem ilościowym na liście od pewnego czasu dominują Beatlesi. W tym tygodniu mamy aż pięć ich utworów: Hey Jude na 12., Yesterday na 18., Get back (piosenka nagrana wspólnie z Billym Prestonem) na 32., Paperback Writer na 37. miejscu, a jeszcze na dodatek niemal na samym dole notowania Help!.


  


 Data notowania: 1976-05-01  (Music Week) 
Numer 1: Brotherhood of Man - ''Save Your Kisses for Me''(Pye) 7N 45569

   W pierwszej czterdziestce pojawia się amerykański duet wokalny James & Bobby Purify z piosenką I'm Your Puppet. Ten utwór odniósł już sukces w USA dziesięć lat wcześniej, wchodząc wówczas do Top 10 listy 'Billboardu'. Również u dołu listy w utworze Show Me the Way debiutuje Peter Frampton, słynny gitarzysta najpierw zespołu Herd, a następnie u boku Steve'a Marriota z the Small Faces - Humble Pie. To będzie jego najlepszy rok w karierze - na listę wprowadzi jeszcze dwa utwory: we wrześniu Baby I Love Your Way, a w listopadzie Do You Feel Like We Do. Frampton święci poza tym sukces związany ze sprzedażą 3 mln egzemplarzy swego albumu Frampton Comes Alive.
Na tournée po UK pojawia się artysta, którego od razu okrzyknięto 'wykonawcą, który genialnie czuje ducha rock'n'rolla' - Nils Lofgren. Interesujący wokalista i rzeczywiście świetny gitarzysta, zapatrzony w Hendrixa, karierę rozpoczynał w sformowanym przez siebie zespole Grin. Na początku lat 70. przez krótki czas współpracował z zespołem Neila Younga - the Crazy Horse, a od 1984 na okres pięciu lat związał się z the E Street Band Bruce'a Springsteena. Na liście brytyjskiej przebywał bardzo krótko, bo tylko przez trzy tygodnie: od 8 VI 1985 z piosenką Secrets in the Streets doszedł zaledwie do 53. pozycji.
Na listę wchodzi dwudziesty drugi SP Rolling Stonesów - ballada Fool to Cry; pochodzi z albumu Black & Blue, który prowadzi w zestawieniach longplay'owych 'Billboardu'. Tymczasem zespół w ramach tournée po Europie daje sześć koncertów w londyńskim Earl's Court. W tym samym mniej więcej czasie the Who występuje na Charlton Athletic Football Club, a David Bowie - na Wembley.


  


 Data notowania: 1977-08-20  (Music Week) 
Numer 1: Brotherhood of Man - ''Angelo''(Pye) 7N 45699

 

   

'M. W.' chart: 9 VII-24 IX '77 (12 tyg.), no. 1 20 VIII '77 (1 tydz.);
no. 321. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Tony Hiller, Martin Lee, Lee Sheridan] Niczym nie wyróżniająca się, mało ambitna, utrzymana w tym samym stylu, co poprzednie, do bólu upodabniana do utworów Abby, kolejna piosenka Brotherhood of Man dociera na szczyt listy. Angelo, piosenka w pseudo-hiszpańskim stylu , to - podobnie jak największy przebój zespołu, Save Your Kisses for Me - kompozycja założyciela grupy Tony'ego Hillera oraz dwojga wokalistów: Lee Sheridan i Martina Lee.

   

Kolejny sukces zespołu Showaddywaddy: cover utworu Marva Johnsona z 1960 - You Got What It Takes dochodzi do 2. pozycji. To już trzecia ich piosenka, która ociera się o sam szczyt listy (po Hey Rock & Roll w czerwcu 1974 i Three Steps to Heaven rok później).
16 VIII 1977 rano w Baptist Memorial Hospital w Memphis umiera Elvis Aaron Presley, król rock'n'rolla i najpopularniejszy wykonawca w dziejach brytyjskiej listy przebojów. Śmierć nastąpiła w konsekwencji przebytego kilka godzin wcześniej zawału serca.
Tego samego dnia pionierzy brytyjskiego punk-rocka - zespół Buzzcocks, podpisują kontrakt z wytwórnią United Artists w koncernie EMI. Ich wszystkie SPs, które znajdą się na liście 'Music Week', będą przez nią wydane.


  


 Data notowania: 1978-02-11  (Music Week) 
Numer 1: Brotherhood of Man - ''Figaro''(Pye) 7N 46037

 

   

'M. W.' chart: 14 I-25 III '78 (11 tyg.), no. 1 11 II '78 (1 tydz.);
no. 321. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Tony Hiller, Martin Lee, Lee Sheridan] To trzeci, ale na szczęście już ostatni przebój Brotherhood of Man na szczycie listy brytyjskiej. Napisany, tak, jak dwa poprzednie, przez Tony'ego Hollera, Martina Lee i Lee Sheridan, nawiązywał do przebojów Abby, pozbawiony był wszakże błyskotliwej aranżacji i perfekcyjnej wokalizy szwedzko-norweskiego kwartetu. Jeszcze raz przepis na wielki przebój udał się, ale odtąd członkowie zespołu coraz częściej będą zwracać się ku scenie kabaretowej. Tytuł piosenki jest do pewnego stopnia grą słów; odnosi się co prawda do paryskiego dziennika 'Le Figaro', ale momentami nawiązuje do żartobliwego określenia fryzjera lub do stroju damskiego - bolerka bez rękawów noszonego na sukni.

   Zespół Rich Kids lansuje nowy gatunek muzyki post-punkowej - 'power pop'. Jednak pierwszy przebój pod eponimicznym tytułem - Rich Kids, nie przynosi spodziewanych sukcesów pomimo, że w zespole grają takie sławy, jak były basista Pistolsów - Glen Matlock i członek nie istniejącego już zespołu Slik - Midge Ure. Utwór w tym tygodniu utrzymuje zeszłotygodniową najwyższą swą pozycję - 24. miejsce.
Jednocześnie u dołu listy piosenką Wuthering Heights rozpoczyna wielką karierę jedna z najpopularniejszych piosenkarek lat 70. i 80., dziewczyna o niepowtarzalnym głosie - Kate Bush.