Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Brian & Michael


 Data notowania: 1978-04-08  (Music Week) 
Numer 1: Brian & Michael - ''Matchstalk Men & Matchstalk Cats & Dogs (Lowry's Song)''(Pye) 7N 46035

 

   'M. W.' chart: 25 II-1 VII '78 (19 tyg.), no. 1 8-22 IV '78 (3 tyg.)

   [Michael Coleman, Brian Burke] Label: Brian & Michael (Burke & Jerk). Zupełnie u nas nie znany duet wokalny Brian & Michael, czyli Kevin Parrott i Michael Coleman, zdobył wielką popularność na Wyspach tą jedną jedyną piosenką na liście brytyjskiej. Uroczy, melodyjny utwór Burke'a i Colemana Matchstalk Men & Matchstalk Cats & Dogs poświęcony jest angielskiemu malarzowi z Manchesteru, Lawrence'owi Stephenowi Lowry'emu (1887-1976), któremu - jak śpiewają obaj panowie - 'nawet Mona Lisa oddaje pokłon'. Odpowiedniego smaku tej piosence dodaje chórek dziecięcy, a takie dodatki Anglicy lubią szczególnie. Ten chórek to St. Winifred's School Choir, który prowadzić będzie na liście brytyjskiej na przełomie 1980 i 1981. To już drugi utwór prowadzący na liście 'Music Week', będący hołdem dla malarza. Poprzedni - Vincent, odnosił się do wielkiego Van Gogha; śpiewał go w 1972 Don McLean.

   Jedna z największych grup w historii rocka progresywnego - Genesis, po raz pierwszy, ale i nie ostatni, wchodzi do Top 10 listy brytyjskiej: w tym tygodniu ich utwór Follow You Follow Me przenosi się z 18. na 8. miejsce.


  


 Data notowania: 1978-04-15  (Music Week) 
Numer 1: Brian & Michael - ''Matchstalk Men & Matchstalk Cats & Dogs (Lowry's Song)''(Pye) 7N 46035

   Od listopada 1972 wszystkie utwory Eltona Johna - z jednym wyjątkiem - wchodziły do Top 30; razem było ich, bagatela, 17. Ten wyjątek to Bennie & the Jets, który w październiku 1976 zatrzymał się na 37. pozycji, a w tym tygodniu od razu na 34. miejsce weszła jego piosenka Ego, jednak od tej chwili powoli przez następne pięć tygodni będzie schodzić w dół.


  


 Data notowania: 1978-04-22  (Music Week) 
Numer 1: Brian & Michael - ''Matchstalk Men & Matchstalk Cats & Dogs (Lowry's Song)''(Pye) 7N 46035

   Pierwsze pięć pozycji okupują wyłącznie wykonawcy, którzy zajmowali już 1. miejsce na liście brytyjskiej: 1. Brian & Michael, 2. The Bee Gees (Night Fever), 3. Showaddywaddy (I Wonder Why), 4. Suzi Quatro (If You Can't Give Me Love) i 5. Wings (With a Little Luck). Dopiero znajdujący się na 6. pozycji Andrew Gold nigdy nie doszedł do szczytu listy. Kalifornijczyk Gold to ciekawa postać, choć nieco zapomniana. Syn Ernesta Golda, kompozytora muzyki m. in. do filmu Exodus oraz Marni Nixon, dublerki partii wokalnych Audrey Hepburn w My Fair Lady i Natalie Wood w West Side Story, wcześnie zwrócił uwagę jako utalentowany gitarzysta, a przede wszystkim pianista. Uznanie zyskał jako kompozytor i aranżer piosenek Lindy Ronstadt. Znajdująca się właśnie na liście piosenka Never Let Her Slip away, nagrana dla wytwórni Asylum, miała podobne cechy, co wszystkie następne: ciekawy podkład fortepianowy i niezbyt interesujący wokal. To spowodowało stopniową utratę popularności tego wykonawcy.