Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Boney M


 Data notowania: 1978-05-13  (Music Week) 
Numer 1: Boney M - ''Rivers of Babylon''(Atlantic / Hansa) K 11120

 

   'M. W.' chart: 29 IV '78-27 I '79 (40 tyg.), no. 1 13 V-10 VI '78 (5 tyg.), utwór roku '78, no. 8. listy brytyjskiej wszech czasów, UK Platinum Disc; 'Billb.' chart: 30. m.;
no. 118. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Frank Farian, Georg Reyam, Brent Dove, Trevor McNaughton] Przez pierwsze pół roku na 1. miejscu znajdują się wyłącznie wykonawcy zaczynający się na dwie pierwsze litery alfabetu. Grupę Boney M założył w 1976 niemiecki producent i kompozytor Frank Farian; od samego początku wystepowała ona w składzie: Marcia Barrett i Liz Mitchell z Jamajki, Maisie Williams z wyspy Monserrat oraz Bobby Farrell z Antyli Holenderskich. Założył to mało powiedziane! Farian odkrył każdego z członków tej grupy, szukając po dyskotekach, klubach muzycznych i teatrach wykonawców, którzy potrafiliby połączyć muzykę reggae, pop i disco. Trafienie było bez pudła. Powstały zespół zafundował wielbicielom muzyki disco bardzo dużo przebojów, pamiętanych do dziś, jak Daddy Cool, Sunny, Ma Baker, Belfast i Rasputin. Sukces Rivers of Babylon, utworu z repertuaru the Melodians, przeszedł najśmielsze oczekiwania nawet opiekunów i samych członków grupy: 40 tygodni na liście brytyjskiej, pięć tygodni na jej szczycie, 8. pod względem popularności utwór w całej historii listy i ranga "Platynowego SP" (1 mln 995 tys. sprzedanych egzemplarzy w UK)! Tu należy jednak dodać, że ten sukces spowodowany był w dużym stopniu zadecydowaniem przez kierownictwo wytwórni Atlantic, w momencie dużego po pewnym czasie spadku popularności utworu, o otwarciu 5 VIII strony "A" dla drugiej piosenki na płycie - Brown Girl in the Ring, dawnego przeboju grupy Exuma. Aż trudno w to uwierzyć, ale był to jedyny SP tej nadzwyczaj popularnej w Europie grupy, który znalazł się w pierwszej czterdziestce listy 'Billboardu'! Czwórka wykonawców z Karaibów nagrywała swe utwory w... studiach niemieckich i tam też wydawała je wytwórnia Hansa. Sukces Boney M spowodował istny wysyp podobnych wykonawców, z których zdecydowana większość od samego początku nie powinna nawet marzyć o najmniejszym powodzeniu (sukces odniosły jedynie Baccara, Silver Convention, Goombay Dance Band i Eruption). Frank Farian był też 'odkrywcą' mocno kontrowersyjnego duetu - Milli Vanilli.

   Od 27. miejsca startuje na liście tegoroczny kwietniowy triumfator Konkursu Piosenki Eurowizji w Paryżu, wokalna grupa z Izraela - Izhar Cohen & Alphabeta. Cohen i chórek żeński śpiewają po hebrajsku piosenkę A ba ni bi, którą po prostu zdeklasowali wszystkich konkurentów. Podczas występu, kompozytorka - Nurit Hirsch sama poprowadziła orkiestrę. Dzięki temu zwycięstwu Izrael, kolejny organizator Konkursu (w 1979), musiał stworzyć u siebie system telewizji kolorowej i wybudować w Jerozolimie odpowiednią halę widowiskową. Na liście brytyjskiej Cohen i dziewczęta dotrą zaledwie do 20. miejsca. To jedyny ich kontakt z listą brytyjską. A sama piosenka porusza najpiękniejszy i najczęstszy temat: miłość, tym razem widzianą oczami dzieci.


  


 Data notowania: 1978-05-20  (Music Week) 
Numer 1: Boney M - ''Rivers of Babylon''(Atlantic / Hansa) K 11120

   Do pierwszej czterdziestki w drugim tygodniu pobytu na liście wchodzi Plastic Bertrand. Ten tajemniczy jegomość to jedyny w historii brytyjskich notowań punkowy wokalista z Belgii. W tym tygodniu jest na 33. miejscu z piosenką Ca Plane pour Moi, ale za pięć tygodni dojdzie do całkiem przyzwoitej 8. pozycji.
Na listę wchodzi jeden z największych przebojów w całych dziejach listy brytyjskiej: piosenka z mega-popularnego filmu muzycznego, Grease - You're the One That I Want, śpiewana, a na filmie dodatkowo rewelacyjnie tańczona, przez duet John Travolta i Olivia Newton-John.
Debiut na liście przebojów w UK przeżywa piosenkarz amerykański, który największe sukcesy odnotowywać będzie w latach 80., a zwłaszcza w 90. - pamiętny światowy sukces piosenki I'd Do Anything for Love (But I Won't Do That). Mowa o Meat Loafie i jego utworze You Took the Words Right out My Mouth. Pochodził on z LP Bat out of Hell, który dzięki doskonałej realizacji Todda Rundgrena nabrał cech klasycznej płyty heavy-metalowej.


  


 Data notowania: 1978-05-27  (Music Week) 
Numer 1: Boney M - ''Rivers of Babylon''(Atlantic / Hansa) K 11120

   Popularność musicalu Saturday Night Fever sięga zenitu. W Top 10 w tym tygodniu znalazły się aż trzy utwory z tego filmu, wszystkie to kompozycje braci Gibb (the Bee Gees): na 2. miejscu Night Fever w ich wykonaniu, na 4. - Yvonne Elliman śpiewa If I Can't Have You, a na 7. zespół Tavares - More Than a Woman.


  


 Data notowania: 1978-06-03  (Music Week) 
Numer 1: Boney M - ''Rivers of Babylon''(Atlantic / Hansa) K 11120

   W pierwszej piątce nie ma ani jednego wykonawcy rockowego z prawdziwego zdarzenia. Za to wszystkie utwory, z jednym wyjątkiem, zajmują swą najwyższą pozycję: 1. Rivers of Babylon, 2. Boy from New York City - the Darts, 4. If I Can't Have You - Yvonne Elliman i 5. Love Is in the Year - John Paul Young. Tylko zajmujący 3. pozycję - Night Fever w wykonaniu Bee Geesów prowadził na przełomie kwietnia i maja.
Ukazuje się debiutancki SP zespołu Dire Straits - Sultans of Swing. Ten wspaniały i do dziś popularny utwór nie zyskuje żadnego zainteresowania wśród słuchaczy! Dopiero za niecały rok znajdzie się na listach przebojów w UK i USA.


  


 Data notowania: 1978-06-10  (Music Week) 
Numer 1: Boney M - ''Rivers of Babylon''(Atlantic / Hansa) K 11120

   W Top 30 debiutuje amerykański piosenkarz - Meat Loaf; piosenka You Took the Words Right out of My Mind pochodzi z bardzo popularnego albumu - Bat out of Hell. Największe sukcesy Meat Loaf odnosić będzie dopiero w latach 90.


  


 Data notowania: 1978-12-09  (Music Week) 
Numer 1: Boney M - ''Mary's Boy Child / Oh My Lord''(Atlantic / Hansa) K 11221

 

   'M. W.' chart: 2 XII '78-20 I '79 (8 tyg.), no. 1 9-30 XII '78 (4 tyg.); 'Billb.' chart: 85. m.;
inne wersje: Harry Belafonte - Mary's Boy Child (1. m. '57/'58), Nina & Frederick - Mary's Boy Child (26. m. '59), Boney M - Mary's Boy Child, remix (52. m. '88);
no. 118. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Mary's Boy Child: Jester Hairston, Oh My Lord: Frank Farian] Utwór Mary's Boy Child, śpiewany w 'gwiazdkowym' mikście z Oh My Lord, zajmował już przed 21 laty 1. miejsce na liście brytyjskiej; wówczas było to wykonanie Harry'ego Belafonte. Nic szczególnego nie pojawiło się w tym utworze; tak, jak niemal wszystkie inne utwory Boney M, był to typowy utwór dyskotekowy, niczym nie różniący od poprzednich, jak i późniejszych piosenek zespołu. Zespół miał jeszcze trzy SPs w pierwszej dziesiątce - Painter Man i Hooray Hooray It's a Holi-Holiday w 1979 oraz Boney M Megamix w 1992, choć wielka kariera zespołu trwała w zasadzie tylko do początków lat 80.


  


 Data notowania: 1978-12-16  (Music Week) 
Numer 1: Boney M - ''Mary's Boy Child / Oh My Lord''(Atlantic / Hansa) K 11221

   Na listę wchodzi wykonanie Eltona Johna Song for Guy. Jest to piękna melodia, którą John gra na fortepianie, choć trudno do końca uważać ją za instrumentalną, gdyż pod koniec utworu Elton wypowiada kilka słów.
W Top 40 pojawia się piosenka Billy'ego Joela - My Life. Równocześnie na listę wchodzi Barry White z kompozycją właśnie Joela - Just the Way You Are. Autor tego utworu wprowadził go na 19. miejsce na początku tego roku, ale większą popularność zyska jednak wersja Barry'ego: 12. miejsce 27 I 1979.


  


 Data notowania: 1978-12-23  (Music Week) 
Numer 1: Boney M - ''Mary's Boy Child / Oh My Lord''(Atlantic / Hansa) K 11221

   Ostatni przebój Johna Travolty z filmu Grease - Greased Lightning, dochodzi do swej najwyższej pozycji na liście brytyjskiej: 11. To właściwie ostatni jego utwór z tego filmu i właściwie ostatni na liście w ogóle. Właściwie - gdyż w grudniu 1990 w duecie z Olivią Newton-John wprowadził do naszych zestawień Grease Megamix, a w marcu 1991 jako trio z Frankiem Vallim kolejną wersję: Grease - The Dream Mix.
Odnotowujemy jeszcze nagły, niespodziewany powrót popularności zajmującego wysokie pozycje na liście w latach 1964-68 brytyjskiego zespołu parodystycznego - the Barron Knights. Jego pierwszy SP na liście dotarł latem 1964 do 3. pozycji zestawień 'Record Retailer'; w tym tygodniu piosenka tej grupy, także w formie pastiszu - A Taste of Aggro, również dochodzi do tego miejsca.


  


 Data notowania: 1978-12-30  (Music Week) 
Numer 1: Boney M - ''Mary's Boy Child / Oh My Lord''(Hansa) K 11221

   Lista z tego tygodnia jest powtórzeniem poprzedniego notowania; z pozycji pierwszej dziesiątki wyglądało ono (i wygląda nadal) nastepująco: 1. Medley Boney M, 2. Y. M. C. A. - the Village Peaople, 3. A Taste of Aggro - the Barron Knights, 4. Too Much Heaven - the Bee Gees, 5. You Don't Bring Me Flowers - Barbra & Neal, 6. Lay Your Love on Me - Racey, 7. I Lost My Heart to a Starship Trooper - Sarah Brightman & Hot Gossip, 8. Da Ya Think I'm Sexy? - Rod Stewart, 9. Le Freak - Chic, 10. Song for Guy - Elton John. Duet Barbra & Neil to, jak można się łatwo domyśleć, dwoje znakomitych wykonawców: Barbra Streisand i Neil Diamond.
Rok kończy się bardzo nieprzyjemnym incydentem: członek zespołu Sex Pistols - Sid Vicious, zostaje w Nowym Jorku oskarżony o zabójstwo swej przyjaciółki Nancy Spungen. Ale przede wszystkim jest to rok triumfu zespołu Boney M i jego piosenki Rivers of Babylon: ponad 2 mln sprzedanych egzemplarzy SP, a do tego 40 tygodni na liście bez żadnej przerwy (tylko cztery utwory mogły pochwalić się dłuższym stałym czasem przebywania). Również przebojem gwiazdkowym jest ich nagranie Mary's Boy Child - Oh My Lord. Drugim 'bohaterem' w 1978 był duet Johna Travolty i Olivii Newton-John, który przez 16 tygodni przebywał na szczycie listy; żaden para wokalna nie przewodziła dłużej brytyjskim notowaniom w całej ich historii. Więcej, lub co najmniej tyle samo tygodni na szczycie listy w jednym roku przebywali, jak dotąd, tylko trzej wykonawcy: 27 tygodni Frankie Laine w 1953, 18 tygodni Presley w 1961 i 16 tygodni Beatlesi w 1963. Co ciekawe, ten duet wszedł na 1. miejsce ze swymi dwiema pierwszymi płytami! Był, co prawda, inny wykonawca, który aż z trzema pierwszymi nagraniami doszedł na sam szczyt w jednym roku - to Jive Bunny & the Mastermixers. Travolta oraz Bee Geesi maja ponadto po trzy utwory w Top 4 z filmowych ścieżek dźwiękowych - John z Grease, a bracia Gibb z Saturday Night Fever. 21 VII, gdy podwójna płyta Stonesów Miss You / Far away Eyes znajdowała się na 10. miejscu, był to ich dziewiętnasty kolejny SP w pierwszej dziesiątce (od czasu Not Fade away w 1964). Pominąć trzeba w tym wypadku wypuszczone przez Deccę (w tym czasie zespół wydawał swe płyty we własnej wytwórni) dwa dawniejsze nagrania: Street Fighting Man i Out of Time. Albumem roku była ścieżka dźwiękowa z filmu Saturday Night Fever.

Bilans roku:

utwór roku: Rivers of Babylon - Boney M,

wykonawca roku: John Travolta,

najpopularniejsze utwory: 1. Rivers of Babylon - Boney M, 2. You're the One That I Want - John Travolta & Olivia Newton-John, 3. Summer Nights - John Travolta, Olivia Newton-John & Cast, 4. Night Fever - the Bee Gees, 5. Matchstalk Men & Matchstalk Cats & Dogs (Lowry's Song) - Brian & Michael,

najpopularniejsi wykonawcy: 1. John Travolta, 2. Olivia Newton-John, 3. Boney M, 4. the Darts, 5. the Bee Gees,

SPs z pierwszej setki wszech czasów: Rivers of Babylon - Boney M (8. miejsce), You're the One That I Want - John Travolta & Olivia Newton-John (38. miejsce),

platinum SPs: Rivers of Babylon - Boney M, You're the One That I Want - John Travolta & Olivia Newton-John,

golden SPs: Summer Nights - John Travolta, Olivia Newton-John & Cast, Mary's Boy Child-Oh My Lord - Boney M,

SPs Johna Travolty: You're the One That I Want (... & Olivia Newton-John; 1. miejsce), Summer Nights (..., Olivia Newton-John & Cast; 1. miejsce), Sandy (2. miejsce), Greased Lightnin' (11. miejsce).