Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Bing Crosby


 Data notowania: 1950-02  (Sheet Music Chart) 
Numer 1: Bing Crosby - ''Chattanoogie Shoe Shine Boy''(Decca) 

 

   Inne wersje: Red Foley (I '50);

no 325. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   Tylko Presley i Beatlesi dorównywali w sprzedaży płyt "królowi piosenki sentymentalnej" z Waszyngtonu - Bingowi Crosby'emu (właśc. Harry Lillis C.). W czasie swej długiej i pełnej sukcesów kariery nagrał 2,5 tys. utworów, z których 299 w latach 1931-61 wprowadził do Top 20 listy "Billboardu" oraz sprzedał ponad 300 mln płyt! Rozpoczął więc swój triumfalny marsz w wieku 28 lat (urodził się 3 V 1903 w Waszyngtonie). "Staremu zawodzicielowi", jak nazywano go niekiedy w USA, nie była obca muzyka country i nic dziwnego, że takim właśnie utworem znalazł się po raz pierwszy w tej dekadzie na listach amerykańskiej (9. pozycja listy "Billboardu") i brytyjskiej. Interpretacja Crosby'ego bardzo specyficznie i oryginalnie traktowała aktualny przebój Reda Foley'a. Jako wokalista country'n'western zdobył sławę utworem (Ghost) Riders in the Sky Stana Jonesa, zaczynającym się od słów: "When Johnny comes marching home again" i mającym wielką liczbę coverów (ze Starym kowbojem Jerzego Michotka w 1959 włącznie). Największym jego przebojem była oczywiście kolęda White Christmas, najwyżej notowany SP w USA w całej historii i drugi co do liczby sprzedanych płyt w historii show-biznesu! Crosby zmarł w Hiszpanii, na polu golfowym, w wieku 74 lat - 14 X 1977. Był wzorem dla takich wielkości piosenki światowej, jak Frank Sinatra i Perry Como. Od 1962 Amerykańska Akademia Płytowa przyznaje corocznie najwybitniejszym piosenkarzom specjalne wyróżnienie jego imienia.


  


 Data notowania: 1950-08  (Sheet Music Chart) 
Numer 1: Bing Crosby + Andrews Sisters (the) - ''Have I Told You Lately That I Love You''(Brunswick) 

 

   Bing Crosby - no 325. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   Label: Bing Crosby & the Andrews Sisters. W 1946 ta słynna kompozycja Scotta Wisemana znalazła się w pierwszej piątce listy country w czterech znakomitych wersjach: Gene'a Autry'ego, Texa Rittera, Reda Foley'a i Foy'a Willinga. Siostry Patti, La Verne i Maxine Andrews, niezwykle utalentowane białe piosenkarki z Minneapolis, miały już za sobą wielki sukces: ponad 60 mln sprzedanych płyt z żydowskim superszlagierem Bei mir bist du schon. Ten SP prezentuje unowocześnioną wersję Have I Told You Lately That I Love You, która w wykonaniu tak znakomitego tria z tak słynnym wokalistą doprowadziła do jej szczytowego powodzenia w UK, choć w USA równym powodzeniem cieszyła się strona "B" - Quicksilver. Trio sióstr Andrews rozwiązało się w 1953, a utwór Wisemana powrócił do Top 40 w USA w 1957 w wykonaniu Ricky'ego Nelsona.


  


 Data notowania: 1952-09  (Sheet Music Chart) 
Numer 1: Bing Crosby - ''The Isle of Innisfree''(Brunswick) 

 

   No 325. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   Trzy lata po wprowadzeniu na obie listy - brytyjską i amerykańską irlandzkiej piosenki Galway Bay, "Der Bingle" nagrał kolejny hymn na cześć "Zielonej Wyspy". Był to jednocześnie jego pierwszy utwór na oficjalnej brytyjskiej liście przebojów "NME". Nawiasem mówiąc, na stronie "B" SP Galway Bay znalazł się właśnie ten utwór. Crosby zaśpiewał The Isle of Innisfree z towarzyszeniem orkiestry Johna Scotta Trottera.


  


 Data notowania: 1957-05-31  (New Musical Express) 
Numer 1: Andy Williams - ''Butterfly''(London) HLA 8399

 

   UWAGA - notka do 3. utworu '57: [True Love - Bing Crosby & Grace Kelly (Capitol CL 14 645), "NME" chart: 23 XI '56-24 V '57 (27 tyg.), "M. W." chart: (Capitol CL 315) 17-31XII '83, no. 1 -, najw. poz. 4, no. 49. listy brytyjskiej wszech czasów; "Billb." chart: 5. m.; inne wersje: Terry Lightfoot & his New Orleans Jazzmen (33. m. '61), Richard Chamberlain (30. m. '63), Shakin' Stevens (23. m. '88), Elton John & Kiki Dee (2. m. '93); no 325. wśród wykonawców na liście brytyjskiej].

   UWAGA - komentarz do 3. utworu '57: [Cole Porter] Jeden z najwspanialszych głosów filmu rozrywkowego ("King of Crooners") i "pięknej" muzyki - Bing Crosby, nagrał wraz z Grace Kelly swój najpopularniejszy przebój w UK - True Love. Piosenka kończy właśnie swój wyjątkowo długo pobyt na liście "NME". Znalazła się na niej 23 XI ubiegłego roku, a więc przebywała tu przez 27 tygodni. Utwór pochodził z filmu muzycznego Charlesa Waltersa High Society (w wersji polskiej - Wyższe sfery). Jego pierwowzorem była świetna sztuka The Philadelphia Story, wystawiona na Broadway'u w 1939 ze znakomita rolą Katherine Hepburn. Rok później był film z Hepburn, której towarzyszyli Cary Grant i James Stewart. Natomiast nakręcony 16 lat później musical był, delikatnie mówiąc, niewypałem. Muzykę i teksty piosenek napisał Cole Porter, to była też najsilniejsza strona filmu. Nie poradziła też obsada: Bing Crosby i Frank Sinatra wyraźnie źle czują się w swych rolach, Louis Armstrong gra siebie i odbiega naturalnością od dość drętwego scenariusza, wprost fatalna była Grace Kelly, która tym filmem żegnała się z Hollywood przed wejściem do pałacu książęcego w Monaco. Na tym tle zdecydowanie wyróżniają się trzy piosenki: Well, Did You Evah? duetu Crosby-Sinatra, Now You Has Jazz, brawurowo wykonany przez Crosby'ego i Armstronga oraz właśnie True Love, nominowana zresztą do Oscara. Utwór miał później wiele wersji, z których największą popularnością cieszyło się niespodziewanie wykonanie duetu Elton John-Kiki Dee z 1993.

   Jeszcze jeden zespół wskazuje na nowe trendy w muzyce młodzieżowej tamtych czasów. Kanadyjski męski kwartet wokalny the Diamonds, idąc tropem swych ziomków - the Crew-Cuts, specjalizuje się w coverach utworów rhythm'n'bluesowych. Cover piosenki the Gladiolas - Little Darlin', który pojawił się na liście, stał się międzynarodowym przebojem (2. miejsce na liście "Billboardu" i 3. na liście "NME"). Jednocześnie na listę wchodzi A White Sport Coat, z repertuaru Marty'ego Robbinsa, w wykonaniu wokalno-instrumentalnej grupy z Essex - the King Brothers. Był to pierwszy, odnoszący sukcesy, zespół brytyjski grający muzykę rock'n'rollową. Od tego tygodnia do 21 VI na liście brytyjskiej będą słyszane cztery wersje wielkiego filmowego przeboju Around the World. Najpopularniejsze okazały się interpretacje Ronniego Hiltona (4. miejsce) i Binga Crosby'ego (5. miejsce), nieco dalej - legendy angielskiej piosenki 59-letniej wtedy piosenkarki, aktorki filmowej i kabaretowej Gracie Fields (właśc. Grace Stansfield), tak dobrze zapamiętanej przez Brytyjczyków z piosenek śpiewanych w tragicznych latach II wojny światowej (8. miejsce), wreszcie orkiestry Mantovaniego (20. miejsce). Największym przebojem, pochodzącej z hrabstwa Lancashire, Gracie Fields była piosenka Sally, pochodząca z filmu z 1931 Sally in Our Alley. Artystka zmarła na atak serca 27 IX 1979 w wieku 81 lat.