Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Billy Preston


 Data notowania: 1969-04-23  (Record Retailer) 
Numer 1: Beatles (the) + Billy Preston - ''Get back''(Apple) R 5777

 

   

'Rec. Ret.' chart: 23 IV-16 VIII '69, 'M. W.' chart: 3 IV-1 V '76, 22 IV '89 (23 tyg.), no. 1 23 IV-28 V '69 (6 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: Rod Stewart (11. m. '76);
the Beatles - no. 9. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [John Lennon, Paul McCartney] Label: Beatles with Billy Preston. Po przeszło siedmiu latach utwór wchodzący na listę zajmuje od razu 1. miejsce (poprzednio 11 I 1962 - przebój Cliffa Richarda The Young Ones). Dokonują tego Beatlesi z czysto rock'n'rollową piosenką Get back wespół z rhythm'n'bluesowym piosenkarzem i keyboardzistą Billym Prestonem, jedynym artystą, który nagrał wspólny SP z zespołem. Preston współpracował wcześniej z takimi gigantami, jak Little Richard, Sam Cooke i Ray Charles. W USA Get back jest ostatnim z 15 z rzędu przebojów Beatlesów w Top 5. Okres popularności tego utworu zbiegł się w czasie z ich głośnym występem na dachu londyńskiej siedziby wytwórni HMV. Uwaga: na nalepce płyty znajduje się sygnatura 'Beatles', nie 'the Beatles'.


  


 Data notowania: 1969-04-30  (Record Retailer) 
Numer 1: Beatles (the) + Billy Preston - ''Get back''(Apple) R 5777

   Z 3. na 2. miejsce przesunęła się Mary Hopkin z piosenką Goodbye, w następnym tygodniu również utrzyma tę pozycję, ale nie powtórzy sukcesu sprzed siedmiu miesięcy, gdy zmieniła na szczycie listy Beatlesów. Tym razem ich Get back da odpór nie tylko sympatycznej Walijce, ale i dwóm kolejnym pretendentom: zespołom Herman's Hermits (My Sentimental Friend) i Fleetwood Mac (Man of the World).
W UK zorganizowano w kwietniu pierwszy Country Music Festival, w którym wzięli udział m. in. George Jones i Loretta Lynn oraz znani z listy brytyjskiej Conway Twitty i Tammy Wynette.


  


 Data notowania: 1969-05-07  (Record Retailer) 
Numer 1: Beatles (the) + Billy Preston - ''Get back''(Apple) R 5777

   Bawiąca od ośmiu tygodni na liście piosenka duetu Billy Eckstine & Sarah Vaughan Passing Strangers (patrz zestawienie z 2 IV tego roku), osiągnie w tym tygodniu swą najwyższą pozycję - 20. (utrzyma ją jeszcze w przyszłym tygodniu). To reedycja tego utworu. Poprzednio notowano ją na przełomie września i października 1957 i wówczas dotarła do 22. pozycji.


  


 Data notowania: 1969-05-14  (Record Retailer) 
Numer 1: Beatles (the) + Billy Preston - ''Get back''(Apple) R 5777

   Już trzeci tydzień trochę sportu w Top 30 listy: The Boxer - Simon & Garfunkel (30 IV - 25. miejsce, 7 V - 15. i w tym tygodniu - 9.), Pinball Wizard - the Who (kolejno - 4., 4. i 10.), (I'm a) Road Runner - Junior Walker & the All-Stars (13., 12. i 12.) i Games People Play - Joe South (19., 24. i 29.). Na 22. miejscu osiąga swój pułap piosenka Colour of My Love w wykonaniu Jeffersona. To dawny wokalista zespołu the Rockin' Berries; ze swym jedynym przebojem wszedł na listę "Record Retailer" przeszło trzy lata po ostatnim utworze swej rodzimej grupy (The Water Is over My Head - 20 I 1966).


  


 Data notowania: 1969-05-21  (Record Retailer) 
Numer 1: Beatles (the) + Billy Preston - ''Get back''(Apple) R 5777

   Dwie kolejne pozycje na liście zajmują piosenki o wyjątkowo "inteligentnych" tytułach: 24. Dick-A-Dum-Dum (King's Road) - Des O'Connor i 25. Boom Bang-A-Bang - Lulu. 19-letnia żywiołowa Szkotka zwyciężyła w kolejnym konkursie piosenki Eurowizji, nb. ex aequo z trzema innymi piosenkarkami (De Troubadour - Lennie Kuhr z Holandii, Vivo Cantata - Salomé z Hiszpanii i Un jour un enfant - Frida Boccara z Francji). To oczywiście największy singlowy sukces Lulu w tej dekadzie i ostatni jej utwór w Top 40 na przeciąg pięciu lat (następny - The Man Who Sold the World, wszedł na listę w styczniu 1974 i doszedł do 3. miejsca.). To także piękny prezent, jaki zrobiła sobie wkrótce po wyjściu za mąż za Maurice'a Gibba, jednego z Bee Geesów. W USA zarówno jej wersja, jak i cover Peggy March, poniosły całkowita klęskę.


  


 Data notowania: 1969-05-28  (Record Retailer) 
Numer 1: Beatles (the) + Billy Preston - ''Get back''(Apple) R 5777

   W tym tygodniu na liście debiutuje trzech wykonawców: kalifornijski kwartet Creedence Clearwater Revival, brytyjski mieszany zespół wokalny the Family Dogg i jamajski wokalista Max Romeo (właśc. M. Smith). Najważniejsi są rzecz jasna Creedence Clearwater Revival. Ich styl, na podstawie brzmienia pierwszego przeboju - Proud Mary, określono mianem "swamp rock" (rock bagienny). To piosenka lidera zespołu - Johna Fogerty'ego, o łodziach na Mississippi (jak sam wspominał, nigdy do tamtej pory nie był nad tą rzeką). Utwór miał kilka innych wersji na liście "Billboardu": w tym roku rhythm'n'bluesowego wykonawcy Solomona Burke'a i zespołu Checkmates Ltd., a w 1971 - duetu Ike & Tina Turner (złota płyta w USA). Tina do dziś z upodobaniem wykonuje tę piosenkę na swych koncertach. The Family Dogg wystartowali z piosenką Rogera Greenaway'a i Rogera Cooka Way of Life. Istotna rolę w tym nagraniu spełnił wybitny amerykański producent - Steve Rowland, również realizator utworów zespołów Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich i the Herd. Był on członkiem the Family Dogg, podobnie jak piosenkarz i autor tekstów - Albert Hammond. Na gitarze w tym utworze zagrał Jimmy Page. Wreszcie Romeo: jego kontrowersyjne nagranie Wet Dream utorowało drogę na listę brytyjską surowej (prymitywnej) odmianie muzyki reggae. Weszło ono do pierwszej dziesiątki "Record Retailer" pomimo niedopuszczeniu do emisji przez BBC.
W maju ukazuje się rockowe arcydzieło Neila Younga - album Everybody Knows This Is Nowhere, płyta, która dała początek nowemu stylowi, garażowemu folkowi, pełna romantyzmu i pełna zapierających dech gitarowych solówek.