Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Bay City Rollers


 Data notowania: 1975-03-22  (Music Week) 
Numer 1: Bay City Rollers - ''Bye Bye Baby''(Bell) 1409

 

   

'M. W.' chart: 8 III-21 VI '75 (16 tyg.), no. 1 22 III-26 IV '75 (6 tyg.);
inne wersje: the Symbols (44. m. '67);
no. 243. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Bob Gaudio Bob Crewe] Rozpoczyna się kolejna mania, tym razem rollemania. Na 1. miejsce wchodzi wielki przebój roku 1975 - Bye Bye Baby zespołu Bay City Rollers. Powstał on jako grupa dziecięca w Edynburgu w 1967, wielokrotnie zmieniał skład, aby definitywnie ustabilizować się na przełomie 1973 i 1974: Leslie McKeown (voc), Eric Faulkner (g), Stuart Wood (g), lan Longmuir (b) i Derek Longmuir (dr). Utwór Bye Bye Baby, najlepiej sprzedający się SP w UK w 1975, podobnie jak wcześniejsze i późniejsze piosenki zespołu, przeznaczony był dla nastoletniego odbiorcy o niezbyt wygórowanych potrzebach artystycznych. Impresario Bay City Rollers dbał też o to, aby wizerunek chłopców pasował do plakatów wieszanych w pokojach nastolatków: ładne buzie w kraciastych szalikach i kraciastych tartanowych szkockich spodniach. To kolejny zespół spod znaku 'najlepszej grupy od czasu Beatlesów'. Oryginalna wersja tej piosenki w wykonaniu the Four Seasons doszła w 1965 na liście amerykańskiej do 12. miejsca.

   W tym też tygodniu z Top 10 wypada wokalista, który wykonywał oryginalną wersję prowadzącej właśnie piosenki - Frankie Valli z zespołu the Four Seasons (z 6. na 12. miejsce w piosence My Eyes Adored You).
Na listę wchodzi przyszła gwiazda telewizyjnego programu BBC 'Eastenders' - Mike Reid; śpiewa cockney'em zabawną piosenkę - The Ugly Duckling.


  


 Data notowania: 1975-03-29  (Music Week) 
Numer 1: Bay City Rollers - ''Bye Bye Baby''(Bell) 1409

   Jeszcze jeden (patrz notowania z 8 i 15 II) duży spadek na liście: z 7. na 24. miejsce przenosi się przebój zespołu Mud - The Secrets That You Keep.
26 III w Londynie odbyła się premiera filmu Kena Russella - Tommy na podstawie słynnej płyty, rock-opery zespołu the Who pod tym samym tytułem.
Wyjazd zespołu Wings do USA przebiegał z kłopotami: policja w Los Angeles zatrzymała Lindę McCartney za posiadanie kilku uncji marihuany.


  


 Data notowania: 1975-04-05  (Music Week) 
Numer 1: Bay City Rollers - ''Bye Bye Baby''(Bell) 1409

   Już piąty tydzień na liście znajduje się piosenka w wykonaniu słynnych Shadowsów - Let Me Be the One, ale dopiero teraz osiąga swą najwyższą pozycję - 12. Z tym utworem zespół startował w tegorocznym konkursie piosenki Eurowizji. Zwycięzców, dziewcząt i chłopców z holenderskiej grupy wokalno-instrumentalnej Teach-In, jeszcze nie ma w notowaniach brytyjskich; pojawią się ze swą zwycięską piosenką - Ding-A-Dong za tydzień, a 3 V osiągną swe najwyższe - 13. miejsce.


  


 Data notowania: 1975-04-12  (Music Week) 
Numer 1: Bay City Rollers - ''Bye Bye Baby''(Bell) 1409

   Dawno już nie było tak, aby cała pierwsza piątka była wyłącznie brytyjska: 1. Bay City Rollers, 2. Sweet (Fox on the Run), 3. Guys & Dolls (There's a Whole Lot of Loving), 4. Goodies (The Funky Gibbon / Sick Man Blues) i 5. Kenny (Fancy Pants). Dopiero na 6. miejscu jest amerykańska grupa wokalna Moments & Whatnauts w piosence Girls.
Do najwyższego miejsca - 24., dochodzi piosenka L. O. V. E. w wykonaniu Ala Greena. To ostatni utwór tego piosenkarza na liście brytyjskiej na okres prawie 14 lat. Po wstrząsie, jaki przeżył jesienią poprzedniego roku, gdy odrzucona przezeń wielbicielka próbowała go zabić, a następnie odebrała sobie życie, Green cały swój majątek przeznaczył na budowę Full Gospel Tabernacle Church w Memphis, a cały swój talent - na tworzenie i nagrywanie muzyki religijnej.


  


 Data notowania: 1975-04-19  (Music Week) 
Numer 1: Bay City Rollers - ''Bye Bye Baby''(Bell) 1409

   Z pierwszej dziesiątki można by utworzyć niezłe zoo. Mamy tam lisa na 2. miejscu (Fox on the Run), psa na 3. (Love Me Love My Dog w wykonaniu Petera Shelley'a), gibbona na 5. (The Funky Gibbon - Goodies) i kaczkę na 10. (The Ugly Duckling - Mike'a Reida).


  


 Data notowania: 1975-04-26  (Music Week) 
Numer 1: Bay City Rollers - ''Bye Bye Baby''(Bell) 1409

   W ubiegły tygodniu mieliśmy ogród zoologiczny w Top 10; w tym w Top 20 możemy znaleźć różne produkty spożywcze (wątpię jednak, czy da się tym karmić te zwierzaki). Na 2. miejscu leje się miód (Honey - Bobby'ego Goldsboro), na 9. pachnie włoską zupą jarzynową (Life Is a Minestrone - 10 CC), a na 17., jeśli mamy chleb, możemy posmarować go marmeladą [Lady Marmalade (Voulez-vous Coucher avec moi ce Soir?) - Labelle]. Wspomniany Honey jest pierwszym nagraniem, które na liście brytyjskiej dwukrotnie doszło do 2. pozycji w dwóch odległych od siebie okresach (poprzednio - 29 V 1968).
A' propos amerykańskiej grupy wokalnej Labelle: disco w natarciu, apogeum tego 'zjawiska' na liście odnotowujemy w tym właśnie tygodniu. Właśnie kończą swój pobyt w notowaniach na 24. miejscu Gloria Gaynor w takiej właśnie wersji wspaniałego utworu the Four Tops - Reach out (I'll Be There), a u samego dołu Barry White w piosence What Am I Gonna Do with You. Na 40. miejscu wchodzą na listę wykonawcy o wszystko mówiącej nazwie z dużo mówiącym tytułem I Wanna Dance wit Choo (Doo Dat Dance) - Disco Tex & the Sex-O-Lettes featuring Sir Monti Rock III. Całości obrazu dopełnia pod koniec listy B. T. Express w utworze Express. Jeszcze trzy tygodnie temu w brytyjskich notowaniach znajdowała się 'absolutna' wykonawczyni muzyki disco - Shirley z męską grupą wokalno-instrumentalną Company w klasyku tego gatunku - Shame Shame Shame.


  


 Data notowania: 1975-07-19  (Music Week) 
Numer 1: Bay City Rollers - ''Give a Little Love''(Bell) 1425

 

   

'M. W.' chart: 12 VII-6 IX '75 (9 tyg.), no. 1 19 VII-2 VIII '75 (3 tyg.);
no. 243. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Johnny Goodison, Phil Wainman] O tym, kto był najpopularniejszym wykonawcą 1975 - Mud czy Bay City Rollers, zdecydował drugi wielki przebój 'nienagannych' chłopców z Edynburga. Piosenka Goodisona i Wainmana Give a Little Love utrzymana była w tej samej ckliwej manierze opowiadania o miłości za pomocą miodu i słodyczy. Zawrotna popularność utworów Rollersów trwała jeszcze tylko dwa lata (po raz ostatni na liście bawili 13 VIII 1977), oni sami zaś zeszli ze sceny w niesławie: wokalista Les McKeown spowodował śmiertelny w skutkach wypadek samochodowy, basista Alan Longmuir i gitarzysta Eric Faulkner okazali się być alkoholikami i próbowali popełnić samobójstwo, a ich impresario - Tom Paton został skazany sądownie za deprawację nieletnich. A przecież przez wiele lat chłopcy z Bay City Rollers stanowili z punktu widzenia rodziców wzór do naśladowania dla ich pociech!


  


 Data notowania: 1975-07-26  (Music Week) 
Numer 1: Bay City Rollers - ''Give a Little Love''(Bell) 1425

   Wśród nowości tego tygodniowych jest przyszły no. 1 - Can't Give You Anything (But My Love) zespołu the Stylistics (35. miejsce) oraz cover słynnego przeboju Toma Jonesa z 1968 - Delilah, w wersji the Sensational Alex Harvey Band (31.).


  


 Data notowania: 1975-08-02  (Music Week) 
Numer 1: Bay City Rollers - ''Give a Little Love''(Bell) 1425

   13 lat po dojściu do 3. miejsca na liście 'Record Retailer' (6 IX 1962), reedycja SP Sealed with a Kiss Briana Hylanda znajduje się na 7. pozycji, najwyższej w tym wydaniu. Tymczasem krótko po zakomunikowaniu przez Davida Bowiego, że 'rock'n'roll is dead', na listę wchodzi jego piosenka, napisana wspólnie z Johnem Lennonem - Fame. To do dziś największy jego przebój w USA.