Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Art Garfunkel


 Data notowania: 1975-10-25  (Music Week) 
Numer 1: Art Garfunkel - ''I Only Have Eyes for You''(CBS) 3575

 

   "M W." chart: 13 IX-22 XI '75 (11 tyg.), no. 1 25 X-1 XI '75 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 18. m.

   [Al Dubin, Harry Warren] Zanim Art Garfunkel wszedł na listę, jego kolega ze słynnego duetu - Paul Simon wprowadził tam już cztery utwory (Mother & Child Reunion, Me & Julio down by the Schoolyard, Take Me to Mardi Gras i Loves Me Like a Rock). Jednak już pierwsza piosenka Arta weszła na sam szczyt listy. I Only Have Eyes for You to zmysłowa kompozycja Warrena i Dubina, którą Garfunkel zaśpiewał - jak zwykle bezbłędnie (!) - w bardzo wysokich rejestrach z dużą orkiestrą taneczną. Oryginalną wersję tej piosenki nagrał w 1934 Ben Selvin. Paul Simon pozostał przy muzyce rockowej, podczas gdy Art Garfunkel przeniósł się w stronę muzyki środka.


  


 Data notowania: 1975-11-01  (Music Week) 
Numer 1: Art Garfunkel - ''I Only Have Eyes for You''(CBS) 3575

   Zagadkowy postój na 3. miejscu listy zarządził dla siebie zespół the Drifters z utworem There Goes My First Love; znajduje się na tej pozycji już piąty tydzień (od 4 X). Na liście pojawia się ponadto jeden z najpiękniejszych utworów w dziejach rocka - Imagine Johna Lennona. Przeszło pięć lat później dojdzie na sam szczyt notowań brytyjskich; stanie się przez to utworem, który stracił najwięcej czasu w dojściu do 1. pozycji. Ale o wiele istotniejsza jest informacja o ukazaniu się 31 X najpopularniejszego utworu roku 1975 - Bohemian Rhapsody kwartetu Queen.
Październikowe tournée po Europie słynnego amerykańskiego zespołu z Południa - Lynyrd Skynyrd rozpoczęło się niezbyt ciekawie w Hamburgu: przed pierwszym występem doszło do groźnej bójki pomiędzy wokalistą Ronniem Van Zandtem a gitarzystą Garym Rossingtonem, a cała grupa przebywała wyłącznie w miejscowych lokalach. Niezależnie od tego wszystkiego koncerty były oczywiście doskonałe. Natomiast listopadowe tournée po USA zespołu the Who rozpoczęło się tradycyjnie i bez niespodzianek: basista John Entwistle za zakłócanie porządku publicznego został aresztowany i spędził jedną noc w więzieniu w Hiuston.


  


 Data notowania: 1979-04-14  (Music Week) 
Numer 1: Art Garfunkel - ''Bright Eyes''(CBS) 6947

 

   'M. W.' chart: 3 III-7 VII '79 (19 tyg.), no. 1 14 IV-19 V '79 (6 tyg.), utwór roku '79, UK Golden Disc;
inne wersje: Stephen Gately (3. m. '00)

   [Mike Batt] Na 1. miejsce wchodzi piosenka Mike'a Batta - Bright Eyes, pochodząca z filmu rysunkowego Watership down. Zarówno na filmie, jak i na SP śpiewa ją 'najczystszy głos w historii muzyki pop' - Art Garfunkel i to śpiewa tak świetnie, że uzyskuje ona status utworu roku w UK (w USA przeszła nie zauważona). Związki Garfunkela z kinem były o wiele mocniejsze - otrzymał przecież poważne role m. in. w Paragrafie 22 i w Carnal Knowledge (Porozmawiajmy o kobietach) obok Jacka Nicholsona. Natomiast Batt to założyciel i wokalista zespołu the Wombles, który w 1974 został mianowany przez czasopismo 'Record Retailer' wykonawcą roku.


  


 Data notowania: 1979-04-21  (Music Week) 
Numer 1: Art Garfunkel - ''Bright Eyes''(CBS) 6947

   Potężny skok z 35. na 5. miejsce wykonują zwycięzcy tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji w Jerozolimie z... izraelskiego (tak, jak w ubiegłym roku) zespołu Milk & Honey featuring Gali Atari (z powodu ich zwycięstwa organizatorzy byli zmuszeni losować miejsce przyszłorocznego konkursu; wygrała Haga). Jednak kompozycja Kobiego Oshrata - Hallelujah w ich wykonaniu nie przesunie się ani o oczko wyżej na liście. O naprawdę pięknej Atari słuch zaginął, podobnie jak o bardzo dobrym towarzyszącym jej tercecie (Reuven Gvirtz, Samuel Bilu i Yehouda Tamir).
Na listę wchodzi cover piosenki Neila Sedaki z lat 50. - One Way Ticket w wykonaniu amerykańskiej grupy, działającej głównie w Niemczech, Eruption. To nie jedyne w tym okresie takie powtórzenie po latach: patrz notowanie z 3 III 1979.


  


 Data notowania: 1979-04-28  (Music Week) 
Numer 1: Art Garfunkel - ''Bright Eyes''(CBS) 6947

   Na 19. miejscu witamy Hooray Hooray It's a Holi-Holiday międzynarodowo-niemieckiej grupy Boney M. To jej dziewiąty przebój na liście i dziewiąty... w pierwszej dziesiątce! Na tym jednak kończą się naprawdę duże sukcesy tego zespołu. W Top 20 znajdzie się jeszcze tylko jeden ich utwór: Boney M Megamix na przełomie 1992 i 1993.


  


 Data notowania: 1979-05-05  (Music Week) 
Numer 1: Art Garfunkel - ''Bright Eyes''(CBS) 6947

   Debiut w Top 30 jednego z gigantów I połowy lat 80. - brytyjsko-amerykańskiej grupy the Police. Ich Roxanne wchodzi na 27. pozycję i wkrótce dojdzie do 12. miejsca. Ale to nie debiut 'Policjantów' na liście brytyjskiej, gdyż od 7 X 1978 przez pięć tygodni u dołu zestawień znajdowała się ich piosenka Can't Stand Loosing You. Następnym ich utworem, który otrze się przy okazji o szczyt listy, będzie... powracający Can't Stand Loosing You.
2 V na ekrany kin londyńskich wchodzi film Quadrophenia ze Stingiem i Toyahą, oparty w warstwie muzycznej na płycie zespołu the Who o takim właśnie tytule. Sam zespół nie był obecny na premierze (!), gdyż wolał dać koncert w sali Rainbow, aby po śmierci Keitha Moona zaprezentować nowego perkusistę - Kenny'ego Jonesa. Wkrótce w Nowym Jorku odbędzie się premiera filmu The Kids Are Alright, będącego kroniką zespołu the Who od 1964.


  


 Data notowania: 1979-05-12  (Music Week) 
Numer 1: Art Garfunkel - ''Bright Eyes''(CBS) 6947

   Do pierwszej dziesiątki listy wchodzi piosenka Abby - Does Your Mother Know. To jedyny utwór tego zespołu w Top 10, śpiewany przez jego męska połowę.


  


 Data notowania: 1979-05-19  (Music Week) 
Numer 1: Art Garfunkel - ''Bright Eyes''

   Od dwóch tygodni na 2. miejscu listy znajduje się piosenka Pop Muzik w wykonaniu 'tajemniczego' wykonawcy, ukrywającego się pod kryptonimem M. M to brytyjski wokalista i multi-instrumentalista Robin Scott. Wcześniej - 11 III tego roku - znalazła się ona dość niespodziewanie na szczycie amerykańskiej listy 'Billboardu'.
Na liście mamy czwarte już wykonanie piosenki Eddiego Floyda - Knock on Wood. Po wersji autorskiej, Otisa Reddinga i Davida Bowiego ta najnowsza - Amii Stewart, odnosi w tym tygodniu, jak się okazuje, największy sukces: dociera do 6. miejsca. Również nowa wersja piosenki I Found the Law, tym razem w wykonaniu the Clash (22. miejsce), przebije pozycję wersji autorskiej - the Bobby Fuller Four, która w kwietniu 1966 doszła zaledwie do 33. miejsca. Ale uwaga! Wchodzący w tym tygodniu I Found the Law Clashów nie znajduje się na SP, lecz na EP-ce - The Cost of Living. Singlowa reedycja tego nagrania znajdzie się w brytyjskich notowaniach dopiero 12 III 1988.
Znaczący debiut na naszej liście: u dołu notowania pojawia się Gary Numan w piosence Are 'Friends' Electric. Za sześć tygodnie dojdzie na sam szczyt. SP sygnowany jest jednak nie nazwiskiem wykonawcy, lecz nazwą prowadzonego przezeń zespołu: the Tubeway Army.