Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Archies (the)


 Data notowania: 1969-10-25  (Record Retailer) 
Numer 1: Archies (the) - ''Sugar, Sugar''(RCA) 1872

 

   'Rec. Ret.' chart: 11 X '69-4 IV '70 (26 tyg.), no. 1 25 X-13 XII '69 (8 tyg.), utwór roku '69, no. 56. brytyjskiej listy wszech czasów; 'Billb.' chart: 1. m.;

inne wersje: Sakkarin (12. '71), Duke Baysee (30. m. '94)

   [Jeff Barry, Andy Kim] Ta piosenka to dzieło menadżera Monkeesów (i dla nich napisana i... przez nich odrzucona) - Dona Kirschnera, mistrza plastikowej popeliny, jednak chyba nawet i on nie spodziewał się, że okaże się ona największym światowym przebojem roku 1969, którego sprzedaż przekroczy kilka milionów kopii na całym świecie. Jej kompozytorami byli Barry & Andy Kim, a producentem - Jeff Barry. The Archies to grupa istniejąca tylko w popularnych swego czasu serialach rysunkowych - Archie Andrews i Archie & His Friends; głosu bohaterom tej piosenki użyczyli twórca kreskówki - Roy Dante (właśc. Carmine Granito) z Ohio i Toni Wine, kompozytor A Groovy Kind of Love (przebój m. in. zespołu the Mindbenders i Phila Collinsa). Ta kreskówka nigdy nie gościła w telewizyjnych programach brytyjskich, a mimo to Sugar, Sugar stał się jednym z najpopularniejszych utworów na Wyspach w latach 60. W UK był to w ogóle jedyny utwór na liście przebojów tego niby-zespołu! W 1975 Roy Dante nagrał tę piosenkę w wersji disco, ale zaskakująco nie zrobiła ona żadnej kariery na listach przebojów.

   Na 37. miejsce listy wchodzi instrumentalny utwór brytyjskiego pianisty Neville'a Dickiego - Robin's Return. Do pewnego stopnia jest to tytuł proroczy: znajdująca się na 34. miejscu piosenka Robina Gibba - Saved by the Bell wypada z listy, ale za trzy tygodnie powróci na ten jeden tydzień na 49. pozycję.


  


 Data notowania: 1969-11-01  (Record Retailer) 
Numer 1: Archies (the) - ''Sugar, Sugar''(RCA) 1872

   Połowa utworów w pierwszej dziesiątce to dawne, obecny i przyszłe nos. 1: 1. Sugar, Sugar, 3. He Ain't Havy, He's My Brother, 5. Space Oddity, 6. I'll Never Fall in Love Again i 9. Je t'aime... moi non plus.
Piosenka Boba Dylana Lay Lady Lay spada z 9. na 11. pozycję; Dylan już nigdy nie wejdzie do Top 10 w UK! Tuż przed nim, na 10.miejscu, znajduje się piosenka A Boy Named Sue Johnny'ego Casha. Cash był autorem tekstu na okładce dylanowskiego albumu Nashville Skyline, z którego pochodziła Lay Lady Lay. Dwa nagrania, które w dalekiej przyszłości znajdą na szczycie listy, He Ain't Heavy, He's My Brother Holliesów i Space Oddity Davida Bowiego, uzyskują najwyższe pozycje w swym pierwszym "podejściu": pierwsze - 3., drugie - 5.


  


 Data notowania: 1969-11-08  (Record Retailer) 
Numer 1: Archies (the) - ''Sugar, Sugar''(RCA) 1872

   Dla miłośników list i wszelkiego rodzaju zestawień - pierwsza dziesiątka z tego tygodnia: 1. Sugar, Sugar, 2. Oh Well - Fletwood Mac, 3. I'm Gonna Make You Mine - Lou Christie, 4. He Ain't Heavy, He's My Brother - the Hollies, 5. Return of Django / Dollar in the Teeth - the Upsetters, 6. Nobody's Child - Karen Young, 7. Space Oddity - David Bowie, 8. Love's Been Good to Me - Frank Sinatra, 9. I'll Never Fall in Love Again - Bobbie Gentry, 10. Delta Lady - Joe Cocker.


  


 Data notowania: 1969-11-15  (Record Retailer) 
Numer 1: Archies (the) - ''Sugar, Sugar''(RCA) 1872

   Debiut Angielki Dorothy Squires nastąpił 16 i pół roku temu; wówczas przebywała na liście "New Musical Express" tylko jeden tydzień - 5 VI 1953 na 12. miejscu. W tym tygodniu jej wersja przeboju Steviego Wondera For Once in My Life osiągnęła swój szczyt - 24. pozycję. Dziwny sekwens zważywszy, że poprzedni jej utwór na liście - Say It with Flowers, wykonywany z pianistą Russem Conway'em, doszedł do 23., a następny - Till dotrze do 25. miejsca.


  


 Data notowania: 1969-11-22  (Record Retailer) 
Numer 1: Archies (the) - ''Sugar, Sugar''(RCA) 1872

   Podwójny SP Beatlesów Something / Come Together osiąga w tym tygodniu swą najwyższą pozycję - 4. To pierwszy SP najsłynniejszego zespołu rockowego od czasu jego pierwszego przeboju, czyli od Love Me Do na początku 1963, który nie wszedł do Top 3.


  


 Data notowania: 1969-11-29  (Record Retailer) 
Numer 1: Archies (the) - ''Sugar, Sugar''(RCA) 1872

   Na pozycję 9. zawędrował instrumentalny utwór zespołu Harry J. All Stars z Jamajki - Liquidator; to najwyższa pozycja tej grupy na liście brytyjskiej. Tajemniczy Harry J. to znany jamajski producent i klawiszowiec Harry Johnson, który dołączył do zespołu the Upsetters (kierował nim aranżer Johnsona - Lee Perry), tworząc w ten sposób ów efemeryczny kwintet reggae. "Grabarze" są również na liście z podwójnym SP Return of Django / Dollar in the Teeth. Na kanwie utworu Liquidator the Stapple Singers nagrali piosenkę I'll Take You There, która w 1972 wspięła się na sam szczyt listy "Billboardu". W 1992 Harry J. nagrał dalszą część swego przeboju - The Return of the Liquidator, ale nie odniósł sukcesu. Wróćmy na listę. Na 27. pozycji tego tygodnia znajdują się inni Jamajczycy z zespołu the Pioneers, którzy grają i śpiewają Long Shot Kick the Buckett. Co łączy oba te utwory? Otóż oba weszły w skład słynnej "piątki" (EP) The Special A. K. A. Live brytyjskiej grupy wykonującej muzykę ska - The Special A. K. A. Ta EP-ka w lutym 1980 dokonała rzadkiego wyczynu: dotarła do 1. miejsca listy brytyjskiej "Music Week"!
Pierwsze od trzech lat tournée Rolling Stonesów po USA przynosi zespołowi ogromny sukces artystyczny i komercjalny, zaburzony jednak tragedią podczas występu 6 XII w Altamont: na oczach 300 tysięcy widzów porządkowi z bandy Hell's Angels mordują młodego Murzyna - Mereditha Huntera. W tym czasie ukończony jest już kolejny album zespołu - Let It Bleed (Decca) z nowym gitarzystą Mickiem Taylorem, który okazał się prawdziwym objawieniem w zespole. Muzycznie płyta jest nadzwyczajnie zróżnicowana: od utworów rock'n'rollowych i rhythm'n'bluesowych, poprzez elementy soulowe, aż do country rocka z wielkim smakiem podanego. Dodając do tego świetną formę Jaggera i piękne aranżacje, Let It Bleed zalicza się do arcydzieł muzyki rockowej.


  


 Data notowania: 1969-12-06  (Record Retailer) 
Numer 1: Archies (the) - ''Sugar, Sugar''(RCA) 1872

   Po raz pierwszy na 2. miejscu listy brytyjskiej pojawia się Stevie Wonder, śpiewając Yester-Me Yester-You Yesterday. Dużo jeszcze wody upłynie w Tamizie zanim ten wybitny wokalista i multi-instrumentalista znajdzie się na 1. miejscu naszej listy. Po drodze będą jeszcze m. in. trzy nos. 2: Sir Duke z 1977, Masterblaster (Jammin') z 1980 oraz Happy Birthday z 1981 i dopiero w kwietniu 1982 w duecie z Paulem McCartney'em dotrze na sam szczyt z piosenką Ebony & Ivory.
Piękny rock'n'rollowy medley prezentuje wchodzący w tym tygodniu na 30. miejsce the Dave Clark Five: w Good Old Rock'n Roll wkomponowane są m. in. trzy hity Chucka Berry'ego (Sweet Little Sixteen, Reelin' & Rockin' i Memphis Tennessee), dwa Little Richarda (Long Tall Sally i Lucille) i po jednym Jerry'ego Lee Lewisa (Whole Lotta Shakin' Goin' on) i Carla Perkinsa (Blue Suede Shoes).


  


 Data notowania: 1969-12-13  (Record Retailer) 
Numer 1: Archies (the) - ''Sugar Sugar''(RCA) 1872

   Ósmy tydzień na 1. miejscu piosenki Sugar, Sugar quasi-zespołu the Archies. Nigdy dotąd i nigdy w przyszłości wykonawca, który na brytyjską listę przebojów wprowadził tylko jeden jedyny utwór, nie był i nie będzie dłużej na jej szczycie.