Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Anne Shelton


 Data notowania: 1956-09-21  (New Musical Express) 
Numer 1: Anne Shelton - ''Lay down Your Arms''(Philips) PB 616

 

   "NME" chart: 24 VIII-23 XI '56 (14 tyg.), no. 1 21 IX-12 X '56 (4 tyg.); 'Billb.' chart: 59. m.

   [Leon Land, Ake Gerhard, Paddy Roberts] Label: Anne Shelton & Wally Stott & his Orchestra & Chorus. Londynka Anne Shelton (właśc. Patricia Sibley) zdobyła wielką popularność podczas II wojny światowej, gdy nagrywała angielskie wersje lirycznych niemieckich piosenek z przedstawienia Lili Marlene. Lay down Your Arms (pierwotny tytuł - Ann-Caroline) Leona Landa i Ake Gerharda to jej jedyny duży przebój w latach 50., w 1961 niespodziewanie duże uznanie zyskała wersja Shelton piosenki Sailor, wielkiego przeboju Petuli Clark. Wracając do jej największego sukcesu, jest to utwór w tempie marsza o ukochanym w wojsku. Angielskie słowa tej szwedzkiej piosenki, które niektórzy odczytywali jako popieranie tchórzostwa, napisał "taśmowy" twórca przebojów - Paddy Roberts. Lay down Your Arms znalazł się również na liście "Billboardu" zarówno w wykonaniu Shelton, jak i w efektownej przeróbce kwartetu the Chordettes. Anne Shelton zmarła 31 VII 1994 po długiej i ciężkiej chorobie w wieku niespełna 66 lat.

   Od 21 IX przez dziewięć kolejnych tygodni, czyli aż do 9 XI, w każdym zestawieniu znajdzie się po pięć utworów Billa Haley'a &his Comets: do 2 XI Rock around the Clock, See You Later Alligator, Rockin' through the Rye, The Saints Rock'N Roll i Razzle Dazzle, a gdy dwa ostatnie opuściły listy, na ich miejsce wskoczyły Rip It up i na jeden tydzień LP Rock'N Roll Stage Show (m. in. z Rockin' through the Rye i Rudy's Rock). To pokazuje, jak olbrzymią popularnością cieszył się ten zespół w UK w roku 1956.
W tym czasie legendarny Alan Freed rozpoczyna cotygodniowe prezentacje swego rock'n'rollowego programu "Jamboree" w Radio Luxembourg".


  


 Data notowania: 1956-09-28  (New Musical Express) 
Numer 1: Anne Shelton - ''Lay down Your Arms''(Philips) PB 616

 

   UWAGA - notka do 3. utworu '56: [Hound Dog - Elvis Presley "NME" chart: (HMV POP 249) 21 IX '56-22 II '57 (23 tyg.), Rec. Ret. chart: (RCA Maximillion 2104) 17 VII '71-2 X '71 (12 tyg.), no. 1 -, najw. poz. 2., 16. utwór listy brytyjskiej wszech czasów, "Billb." chart: 1. m.; no. 1. wśród wykonawców na liście brytyjskiej].

   UWAGA - komentarz do 3. utworu '56: [Jerry Leiber, Mike Stoller] Największym przebojem Elvisa Presley'a na brytyjskiej liście przebojów był Hound Dog Jerry'ego Leibera i Mike'a Stollera, który w ubiegłym tygodniu rozpoczął swój 35-tygodniowy pobyt (w dwóch podejściach): w tym roku i w 1971, kiedy to wydano go na SP o podwójnej stronie "A" z Heartbreak Hotel. Nigdy dotąd żaden SP nie sprzedawał się tak wspaniale: w ciągu dwóch pierwszych tygodni kupiono milion egzemplarzy, a całkowita sprzedaż na całym świecie przekroczyła 5 mln. Elvis zaśpiewał go niesłychanie mocnym głosem, drapieżnie, zrywając z wszelkimi dotychczasowymi kanonami. Tak potężnych bębnów nie zastosował do tej pory nikt, a solówka gitarowa Scotty'ego Moore'a wywarła ogromny wpływ na gitarzystów tamtejszej i późniejszej epoki. Wersja oryginalna Hound Dog należała do Big Mamy Thornton.

   Z listą witają się Freddie Bell & the Bellboys z piosenką Giddy-up-A-Ding-Dong oraz Mitchell Torok z piosenką When Mexico Gave up the Rumba. Ci pierwsi to biały filadelfijski zespół niby rhythm'n'bluesowy, niby rock'n'rollowy, który zyskał sporą popularność u młodzieży (choć właściwie tylko angielskiej) głównie z jednego powodu: wziął udział w kultowym wówczas filmie Rock around the Clock (śpiewał tam dwie piosenki, w tym Giddy-up-A-Ding-Dong) i dał się poznać ze świetnego przygotowania choreograficznego. Freddie Bell (właśc. Freddie Bello) jako pierwszy zaśpiewał Hound Dog i to on właśnie zainspirował Presley'a do nagrania tego utworu. Torok, również Amerykanin, też nie zyskał uznania w ojczyźnie, na liście "NME" dotarł do 6. miejsca, przede wszystkim dzięki udanemu tournée po Anglii i występowi w London Palladium.


  


 Data notowania: 1956-10-05  (New Musical Express) 
Numer 1: Anne Shelton - ''Lay down Your Arms''(Philips) PB 616

   Na liście brytyjskiej panują "niepodzielnie" Miss Shelton i septet Billa Haley'a, i to byłaby najciekawsza informacja z tego tygodnia. Natomiast na amerykańskiej liście rhythm'n'bluesowej bezkonkurencyjny jest 40-letni organista filadelfijski Bill Doggett i jego Honky Tonk (Parts 1 & 2). Za to nagranie Doggett i jego combo uznani zostali za "najlepiej zapowiadającą" grupę instrumentalną roku w USA.


  


 Data notowania: 1956-10-12  (New Musical Express) 
Numer 1: Anne Shelton - ''Lay down Your Arms''(Philips) PB 616

   Pojawiły się sygnały do dużych zmian na liście. 16. i ostatni tydzień przebywa na niej Why Do Fools Fall in Love Frankiego Lymona i Teenagersów, pierwszy rhythm'n'bluesowy utwór na szczycie listy i pierwsi czarni Amerykanie, którzy doszli do 1. pozycji w UK. Tymczasem debiutuje jedna z najciekawszych piosenek lat 50.: Just Walkin' in the Rain, śpiewana przez Johnniego Ray'a.