Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Animals (the)


 Data notowania: 1964-07-09  (Record Retailer) 
Numer 1: Animals (the) - ''The House of the Rising Sun''(Columbia) DB 7301

 

   'Rec. Ret.' chart: 25 VI-10 IX '64 (12 tyg.), 'Rec. Ret.' / 'M. W.' chart: (RAK RR 1) 7 X-11 XI '72 (6 tyg.), 18 IX-20 XI '82 (10 tyg.), no. 1 9 VII '64 (1 tydz.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: the Frijid Pink (4. m. '70), the Rage - House of the Rising Sun (41. m. '93);
no. 157. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Trad arr Alan Price] Przez niektórych krytyków i przez rzesze wielbicieli muzyki rockowej ten drugi SP zespołu z Newcastle uważany jest za jedno z największych osiągnięć brytyjskiego rynku muzycznego: przejmujący tekst o domu publicznym w Nowym Orleanie, słynny otwierający riff gitarowy, przenikliwy dźwięk organów i dojrzały, ekscytujący wokal Burdona. Postawił on zespół w gronie niezbyt licznych wykonawców, którzy w tamtych czasach znaleźli się na 1. miejscu zarówno na liście 'Record Retailer', jak i 'Billboard'. Takich wyczynów, oczywiście, dokonywali wówczas tylko Beatlesi. Animalsi znali najstarsze nagranie House of the Rising Sun - Josha White'a, jednak oparli się przede wszystkim na wspaniałej wersji Boba Dylana. Ale też twierdzi się, że to właśnie ta zelektryfikowana wersja Animalsów skłoniła Dylana do porzucenia gitary akustycznej. Ta wersja to także pierwszy z licznych utworów w pierwszej dziesiątce listy brytyjskiej producenta Mickiego Mosta. W wynajętym studiu, ze względu na wysokie koszta, grupa otrzymała tylko 10 minut na nagranie; w tak krótkim czasie i w pierwszym podejściu nagrany został jeden z najwspanialszych utworów w dziejach rocka! I pomyśleć, że początkowo wytwórnia Columbia odrzuciła ten utwór jako singlowy jako zbyt długi i nie nadający się do prezentacji w radiu (był to pierwszy no. 1 na liście brytyjskiej przekraczający 4 min. trwania). Animalsi grali wtedy w składzie: Eric Burdon (voc), Hilton Valentine (g), Brian 'Chas' Chandler (bg), Alan Price (org) i John Steel (dr). Chandler, 'odkrywca' Hendrixa, zmarł w 1996.

   Na 10. miejscu 'zameldował się' Elvis Presley z piosenką Kissin' Cousins. Aż trudno w to uwierzyć, ale w 1964 rzeczywiście tylko jeden jedyny raz, właśnie w tym tygodniu, Elvis znalazł się w pierwszej dziesiątce!