Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Andy Williams


 Data notowania: 1957-05-24  (New Musical Express) 
Numer 1: Andy Williams - ''Butterfly''(London) HLA 8399

 

   "NME" chart: 19 IV-26 VII '57 (15 tyg.), no. 1 24-31 V '57 (2 tyg.); "Billb." chart: 4. m.;
inne wersje: Charlie Gracie (12. m. '57);
no. 57. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Bernie Lowe, Kal Mann] Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy amerykańskich i to aż do późnych lat 70. - Andy Williams, dopiero teraz zadebiutował na brytyjskiej liście przebojów i to z jedynym (!) swym utworem, który dotarł na jej szczyt. Urodził się 3 XII 1928 w Iowa, wywodził się z cenionej grupy the Williams Brothers, która w rodzinnym Iowa śpiewała w chórze kościelnym. Na przełomie 1951 i 1952 zakończyła działalność i wtedy to młodziutki Andy rozpoczął karierę solową. Rozgłos przyniósł mu udział w latach 60. w popularnym programie Steve'a Allena w TV kalifornijskiej - "Tonight". Przyjęty z uznaniem przez krytykę jako bezbłędny wykonawca ballad, nagrał piosenkę Berniego Lowe'a i Kala Manna - Butterfly, która w wersji oryginalnej Charliego Graciego była klasycznym rock'n'rollem. Ale to wykonanie Williamsa zdobyło dużo większą popularność w UK. O jego popularności świadczy fakt, że w 1999 reedycja jego piosenki Music to Watch Girls by sprzed 32 lat doszła do 9. pozycji w UK, a jeszcze w 2001 dał pełne sukcesów koncerty na Wyspach.


  


 Data notowania: 1957-05-31  (New Musical Express) 
Numer 1: Andy Williams - ''Butterfly''(London) HLA 8399

 

   UWAGA - notka do 3. utworu '57: [True Love - Bing Crosby & Grace Kelly (Capitol CL 14 645), "NME" chart: 23 XI '56-24 V '57 (27 tyg.), "M. W." chart: (Capitol CL 315) 17-31XII '83, no. 1 -, najw. poz. 4, no. 49. listy brytyjskiej wszech czasów; "Billb." chart: 5. m.; inne wersje: Terry Lightfoot & his New Orleans Jazzmen (33. m. '61), Richard Chamberlain (30. m. '63), Shakin' Stevens (23. m. '88), Elton John & Kiki Dee (2. m. '93); no 325. wśród wykonawców na liście brytyjskiej].

   UWAGA - komentarz do 3. utworu '57: [Cole Porter] Jeden z najwspanialszych głosów filmu rozrywkowego ("King of Crooners") i "pięknej" muzyki - Bing Crosby, nagrał wraz z Grace Kelly swój najpopularniejszy przebój w UK - True Love. Piosenka kończy właśnie swój wyjątkowo długo pobyt na liście "NME". Znalazła się na niej 23 XI ubiegłego roku, a więc przebywała tu przez 27 tygodni. Utwór pochodził z filmu muzycznego Charlesa Waltersa High Society (w wersji polskiej - Wyższe sfery). Jego pierwowzorem była świetna sztuka The Philadelphia Story, wystawiona na Broadway'u w 1939 ze znakomita rolą Katherine Hepburn. Rok później był film z Hepburn, której towarzyszyli Cary Grant i James Stewart. Natomiast nakręcony 16 lat później musical był, delikatnie mówiąc, niewypałem. Muzykę i teksty piosenek napisał Cole Porter, to była też najsilniejsza strona filmu. Nie poradziła też obsada: Bing Crosby i Frank Sinatra wyraźnie źle czują się w swych rolach, Louis Armstrong gra siebie i odbiega naturalnością od dość drętwego scenariusza, wprost fatalna była Grace Kelly, która tym filmem żegnała się z Hollywood przed wejściem do pałacu książęcego w Monaco. Na tym tle zdecydowanie wyróżniają się trzy piosenki: Well, Did You Evah? duetu Crosby-Sinatra, Now You Has Jazz, brawurowo wykonany przez Crosby'ego i Armstronga oraz właśnie True Love, nominowana zresztą do Oscara. Utwór miał później wiele wersji, z których największą popularnością cieszyło się niespodziewanie wykonanie duetu Elton John-Kiki Dee z 1993.

   Jeszcze jeden zespół wskazuje na nowe trendy w muzyce młodzieżowej tamtych czasów. Kanadyjski męski kwartet wokalny the Diamonds, idąc tropem swych ziomków - the Crew-Cuts, specjalizuje się w coverach utworów rhythm'n'bluesowych. Cover piosenki the Gladiolas - Little Darlin', który pojawił się na liście, stał się międzynarodowym przebojem (2. miejsce na liście "Billboardu" i 3. na liście "NME"). Jednocześnie na listę wchodzi A White Sport Coat, z repertuaru Marty'ego Robbinsa, w wykonaniu wokalno-instrumentalnej grupy z Essex - the King Brothers. Był to pierwszy, odnoszący sukcesy, zespół brytyjski grający muzykę rock'n'rollową. Od tego tygodnia do 21 VI na liście brytyjskiej będą słyszane cztery wersje wielkiego filmowego przeboju Around the World. Najpopularniejsze okazały się interpretacje Ronniego Hiltona (4. miejsce) i Binga Crosby'ego (5. miejsce), nieco dalej - legendy angielskiej piosenki 59-letniej wtedy piosenkarki, aktorki filmowej i kabaretowej Gracie Fields (właśc. Grace Stansfield), tak dobrze zapamiętanej przez Brytyjczyków z piosenek śpiewanych w tragicznych latach II wojny światowej (8. miejsce), wreszcie orkiestry Mantovaniego (20. miejsce). Największym przebojem, pochodzącej z hrabstwa Lancashire, Gracie Fields była piosenka Sally, pochodząca z filmu z 1931 Sally in Our Alley. Artystka zmarła na atak serca 27 IX 1979 w wieku 81 lat.