Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Alvin Stardust


 Data notowania: 1974-02-02  (Music Week) 
Numer 1: Mud - ''Tiger Feet''(RAK) 166

 

   UWAGA - notka do 2. utworu '74: [My-Coo-Ca-Choo - Alvin Stardust (Magnet MAG 1), 'M. W.' chart: 3 XI '73-23 III '74 (21 tyg.), no. 1 -, najw. poz. 2.; no. 235. wśród wykonawców na liście brytyjskiej].

   UWAGA - komentarz do 2. utworu '74: [Peter Shelley] Po raz ostatni w Top 20 gości wielki przebój Alvina Stardusta (właśc. Bernard William Jewry) przełomu 1973/1974 - My Coo-Ca-Choo autorstwa Petera Shelley'a, który zresztą również śpiewa w tym utworze. W grudniu ubiegłego roku doszedł on do 2. pozycji, a od 22 XII do 19 I tego roku przebywał bez przerwy na 5. miejscu (czyli przez pięć tygodni); ogółem na liście brytyjskiej przebywał 21 tygodni, z czego 12 - w bieżącym roku. W rezultacie pod względem popularności był to 2. utwór 1974. Stardust zdobył sporą popularność na początku lat 60. jako Shane Fenton & the Fentones; latem 1962 wykonywana przez nich piosenka Cindy's Birthday weszła nawet do Top 20 listy 'Record Retailer'. Wraz z pojawieniem się nurtu 'mersey' i sukcesami Beatlesów właściwie ocenił swoje szanse na dalsze sukcesy i wycofał się z show-biznesu. Renesans jego kariery i to w tak znakomitym stylu był więc dla wszystkich zaskakujący. Na brytyjskiej scenie pojawił się ponownie w 1973. W sukcesie pomógł nowy image estradowy: charakterystyczny rock'n'rollowy styl śpiewania, czarna skóra i obcisłe spodnie a'la Gene Vincent.

   Tygodnik 'The New Musical Express' ogłosił wyniki ankiety na najwybitniejszych wykonawców roku 1973. Piosenkarzem roku został David Bowie, piosenkarką - Diana Ross, a zespołem - Yes. Yesi odnieśli wielki sukces w USA, występując w wypełnionej do ostatniego miejsca hali Madison Square Garden; również na brytyjskiej liście LPs bardzo wysoko wywindowali płytę Tales from Topographic Oceans. Za najlepszy album 'NME' uznał Dark Side of the Moon grupy Pink Floyd, a za najlepszy SP - Radar Love holenderskiego zespołu Golden Earring. Najwybitniejszym wykonawcą soulowym został Stevie Wonder, a autorami piosenek - Elton John i Bernie Taupin.


  


 Data notowania: 1974-03-09  (Music Week) 
Numer 1: Alvin Stardust - ''Jealous Mind''(Magnet) MAG 5

 

   'M. W.' chart: 16 II-27 IV '74 (11 tyg.), no. 1 9 III '74 (1 tydz.);
no. 235. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Peter Shelley] Popularny w I połowie lat 60. Shane Fenton doszedł do 1. miejsca listy brytyjskiej 14 lat po swych pierwszych sukcesach jako Alvin Stardust (urodzony 27 IX 1942 w Londynie); piosenka Jealous Mind jest - podobnie, jak poprzednia, My Coo-Ca-Choo - autorstwa Petera Shelley'a. To było udane połączenie rock'n'rolla początku lat 60. z glam-rockową manierą; złośliwi uważali, że większy udział w sukcesie miał nowy image piosenkarza, a zwłaszcza jego czarna skórzana marynarka. Kiedy piosenka Sweet Cheatin' Rita doszła w lipcu przyszłego roku zaledwie do 37. pozycji, nikt nie wątpił, że nadszedł kres kariery tego muzycznego weterana. Jednak w latach 1981-1985 Stardust przeżył swą trzecią (!) młodość (wtedy miał już 37-41 lat), nagrywając w tym okresie trzy utwory, które weszły do Top 10. Dziś zajmuje się przede wszystkim promowaniem w TV BBC zespołów rockowych, ujawniających w swych utworach treści chrześcijańskie.

   Cilla Black (Baby We Can't Go Wrong) wypada z listy na blisko 20 lat i rozpoczyna obfitującą w duże sukcesy karierę telewizyjną. Na liście brytyjskiej pojawią się jeszcze tylko jej dwa utwory, o znikomej zresztą popularności - w 1993: 18 IX Through the Years na 54. miejscu i 30 X Heart & Soul (w duecie z Dusty Springfield) tylko na ostatniej, 75. pozycji.