Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Alice Cooper


 Data notowania: 1972-08-12  (Record Retailer) 
Numer 1: Alice Cooper - ''School's out''(Warner Bros.) K 16188

 

   'Rec. Ret.' chart: 15 VII-30 IX '72 (12 tyg.), no. 1 12-26 VIII '72 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 7. m.;
inne wersje: Daphne & Celeste (12. m. '00);
no. 293. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Alice Cooper, Michael Bruce] Pięć pierwszych SPs na liście, czyli do 1974 włącznie, będzie sygnowała grupa Alice Cooper; dopiero potem nazwa ta odniesie do 'osoby', czyli do Vincenta Damona Furniera, kompozytora, autora tekstów i aktora, a przede wszystkim wokalisty z Detroit, który przybrał taki właśnie pseudonim. Zespół Alice Cooper został uznany za najwybitniejszą grupę rockową świata w 1972. Furnier (urodzony 4 II 1948 w Detroit uznał wówczas, że jest wcieleniem wiedźmy z XVII wieku o takim to nazwisku. O legendach na temat występów zespołu można by napisać sporą książkę (gilotyna i krzesło elektryczne i inne akcesoria katowskie na estradzie, żywy wąż jako część garderoby, ekscentryczne stroje i demoniczny makijaż; nazywano to sado-rock). To wszystko było zaprzeczeniem wizerunku Furniera w życiu prywatnym, miłego spokojnego człowieka, zapalonego golfisty, utrzymującego przyjacielskie stosunki z wieloma wybitnymi artystami XX w. Wśród nich byli Salvadore Dali, którego zainspirował do kilku dzieł oraz Groucho Marx, któremu zadedykował literę 'O' ze znaku firmowego Hollywoodu, uprzednio wykupując prawa do niej. Ale School's out to wyjątkowo buntownicza piosenka, pokazująca grozę niektórych nauczycieli, a nawet szkoły jako instytucji, niejako z punktu widzenia uczniów. Nagrana została z chórkiem dziecięcym, co dodaje utworowi dodatkowego smaczku.


  


 Data notowania: 1972-08-19  (Record Retailer) 
Numer 1: Alice Cooper - ''School's out''(Warner Bros.) K 16188

   Już drugi tydzień David Bowie zajmuje 11. miejsce na liście, choć... nie za każdym razem osobiście. W ubiegłym tygodniu był to on sam w piosence Starman, obecnie cover jego utworu All the Young Dudes wykonuje zespół Mott the Hoople.
62. tydzień na liście gości wspaniałe wykonanie Amazing Grace Judy Collins. Dłużej w całej historii listy brytyjskiej znajdowało się tylko wykonanie Franka Sinatry My Way. Collins spada w tym tygodniu z listy, choć pojawi się na niskich pozycjach (do czterdziestki już nie wejdzie) jeszcze dwukrotnie: na dwa tygodnie już wkrótce - 9 IX, a na trzy tygodnie na Gwiazdkę tego roku - 23 XII.
Jest to też tydzień debiutów, gdyż cała pierwsza piątka tymi właśnie utworami pojawiła się po raz pierwszy na liście: 1. Alice Cooper (School's out), 2. Terry Dactyl & the Dinosaurs (Seaside Shuffle), 3. Hawkwind (Silver Machine), 4. Donny Osmond (Puppy Love), 5. Hot Butter (Popcorn). Następnie debiutują też Dr. Hook & the Medicine Show (Sylvia's Mother na 8. miejscu) i cała szóstka od 10. do 15. miejsca włącznie: 10. Faron Young (It's Four in the Morning), 11. Mott the Hoople (All the Young Dudes), 12. Gary Glitter [Rock & Roll (Parts 1 & 2)], 13. Derek & the Dominoes (Layla), 14. Electric Light Orchestra (10538 Overture) i 15. Little Eva (The Loco-Motion). W tym miejscu dwa zastrzeżenia: zespół Derek & the Dominoes przyjmujemy za debiutanta, wyłączając rzecz jasna Erica Claptona, który debiutował wcześniej - 20 XII 1969, i to jako Delaney & Bonnie & Friends featuring Eric Clapton; w przypadku Little Evy debiutancki jest jedynie utwór - The Loco-Motion, którym ta piosenkarka zadebiutowała na liście 6 IX 1962; później miała w oficjalnych notowaniach brytyjskich jeszcze dwie piosenki. Prawdziwy debiut ma miejsce na 26. miejscu: po raz pierwszy na liście brytyjskiej pojawia się zespół Roxy Music w utworze Virginia Plain.


  


 Data notowania: 1972-08-26  (Record Retailer) 
Numer 1: Alice Cooper - ''School's out''(Warner Bros.) K 16188

   Layla w wykonaniu grupy przyjaciół pod firmą Derek & the Dominoes zatrzymuje się na miejscu 7.; dziesięć lat później, 3 IV 1982, reedycja tego SP dojdzie jeszcze wyżej - do 4. pozycji. Ale to nie wszystko. Layla powróci na trzy tygodnie na listę 'Music Week' w akustycznej wersji już samego Erica Claptona w październiku 1992. A więc Layla na liście w każdej dekadzie równo co dziesięć lat! Debiutuje na liście brytyjski wokalista Judge Dread; w ciągu sześciu lat wprowadzi na nią dziesięć SPs i jedną 'czwórkę', w Top 10 będzie miał dwa utwory.
Drugi tydzień na 3. miejscu słyszymy Silver Machine grupy Hawkwind, założonej w końcu lat 60. w londyńskiej enklawie hippisowskiej - Ladbroke Groove. Od sierpnia 1971 jej gitarzystą basowym był Lemmy Kilmister, twórca i lider jednego z najwybitniejszych później brytyjskich zespołów heavy-metalowych - Motörhead. Silver Machine, utwór z gatunku science-fiction, stał się na wiele lat wizytówką Hawkwind. Nagrania dokonano na żywo w Roundtree 13 II '72.
TV brytyjska rozpoczyna cieszący się ogromnym powodzeniem program, przygotowywany na podstawie interesujących albumów płytowych - "The Old Grey Whistle Test". To tu debiutowali popularni później piosenkarze i zespoły rockowe i popowe.