Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: 10 CC


 Data notowania: 1973-06-23  (Music Week) 
Numer 1: 10 CC - ''Rubber Bullets''(UK) 36

 

   'M. W.' chart: 19 V-25 VIII '73 (15 tyg.), no. 1 23 VI '73 (1 tyg.); 'Billb.' chart: 73. m.;
no. 198. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Kevin Godley, Lol Creme, Graham Gouldman] Zespół z Manchesteru 10 CC wyłonił się z grupy the Hotlegs, która dwa lata wcześniej dotarła do 2. miejsca listy 'Record Retailer' z piosenką Neanderthal Man (15 i 22 VIII 1970). 10 CC to jedna z najpopularniejszych grup brytyjskich w latach 70.: na listę brytyjską wprowadziła w tym okresie 12 utworów, z których 11 - do pierwszej dziesiątki, a trzy - na jej szczyt! Trzech chłopców z tego kwartetu, Graham Gouldman, Kevin Godley i Lol Creme (obaj - wcześniej w the Hotlegs), znało się jeszcze ze szkoły, a cała trójka grała wówczas w lokalnych grupach pop-rockowych. Pierwszym, który zyskał dużą sławę - jako kompozytor, był Gouldman. To on jest autorem takich hitów, jak For Your Love, Heart Full of Soul i Evil Hearted You z repertuaru Yardbirdsów, Bus Stop i Look through Any Window - Holliesów, No Milk Today - Herman's Hermits i Pamela Pamela - Wayne'a Fontany. Czwarty członek zespołu - Eric Stewart, grał właśnie w zespole Fontany - the Mindbenders, będąc głównym wokalistą w wielkim przeboju - A Groovy Kind of Love, a następnie w the Hotlegs. Sławę przyniósł im pierwszy przebój - Donna, będący pastiszem muzyki lat 50., który zrealizował i wydał we własnej wytwórni UK Jonathan King. On też nadał kwartetowi nazwę: 10 CC. Napisany przez Godley'a, Creme'a i Gouldmana Rubber Bullets był trzecim SP zespołu i odniósł wielki sukces, mimo mocno kontrowersyjnego miejscami tekstu o działalności policji. Górę wzięły tu literackie i muzyczne żarty i aluzje oraz wysoka klasa produkcji nagraniowej. Ten skoczny utwór znacznie odbiegał od późniejszej twórczości zespołu - cięższej i bardziej rockowej.

   Do 2. miejsca dochodzi reedycja pięknego instrumentalnego utworu grupy Fleetwood Mac - Albatross. W związku z tym, że przeszło cztery lata temu był on już na liście (doszedł wtedy do 1. pozycji), Albatross stał się najwyżej notowaną reedycją utworu z 1. pozycji.
Popularny w pierwszej połowie lat 60. piosenkarz brytyjski Eden Kane rozpoczyna działalność zespołową. 20 VI w londyńskim Croudon Fairfield Hall odbywa się pierwszy występ nowego duetu the Sarstedt Brothers, w którym Eden występuje wraz z bratem Clivem Sarstedtem.


  


 Data notowania: 1975-06-28  (Music Week) 
Numer 1: 10 CC - ''I'm Not in Love''(6008 014) Mercury

 

   'M. W.' chart: 31 V-9 VIII '75 (11 tyg.), (Avex UK AVEXCD 2) 18-25 III '95 - re-recording (2 tyg.), no. 1 28 VI-5 VII '75 (2 tyg.);
'Billb.' chart: 2. m.;

inne wersje: John Logan (51. m. '87), Will To Power (29. m. '90)

   [Eric Stewart, Graham Gouldman] I'm Not in Love to bodaj najsłynniejszy utwór zespołu 10 CC; zupełnie różniący się od poprzedniego no. 1 - Rubber Bullets. Tamten utrzymany w klasycznie glam-rockowym stylu, ten nastrojowy, przepięknie zaaranżowany, o cudownej melodii. Wielbiciele zespołu nie zawiedli się na tej piosence również od strony tekstowej (żart literacki był mocną stroną utworów zespołu); tym razem była to tragikomiczna opowieść miłosna. I'm Not in Love był podobno najczęściej emitowanym utworem w radiostacjach brytyjskich w 1975.

   The Bee Gees powracają na listę po prawie trzyletniej przerwie w utworze Jive Talkin', 2 VIII dotrą do 5. pozycji. Rozpoczyna się okres ich wielkiej popularności i sława największej grupy dyskotekowej II połowy lat 70. (do 1980 włącznie każdego roku Bee Geesi będą mieli przynajmniej jeden utwór w Top 20).


  


 Data notowania: 1975-07-05  (Music Week) 
Numer 1: 10 CC - ''I'm Not in Love''(Mercury) 6008 014

   Dwa przeboje sprzed lat znalazły się obok siebie na liście. Na 32. miejscu Je t'aime (moi non plus), słynny utwór duetu Jane Birkin & Serge Gainsbourg sprzed sześciu lat, tym razem w wykonaniu Judge'a Dreada, a na 33. reedycja piosenki Sealed with a Kiss Briana Hylanda, liczącej już sobie 13 lat. To będzie jej kolejny duży sukces: poprzednio dotarła do 3. pozycji, obecnie dojdzie do bardzo wysokiego - 7. miejsca.


  


 Data notowania: 1978-09-23  (Music Week) 
Numer 1: 10 CC - ''Dreadlock Holiday''(Mercury) 6008 035

 

   'M. W.' chart: 12 VIII-23 IX '78 (13 tyg.), no. 1 23 IX '78 (1 tydz.); 'Billb.' chart: 44. m.;
no. 198. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Eric Stewart, Graham Gouldman] Piosenkę Dreadlock Holiday zespół 10 CC nagrał już w nowym składzie - bez swych dwóch podstawowych muzyków: perkusisty Kevina Godley'a i gitarzysty Lola Creme'a. W tym fakcie leży też przyczyna wyschnięcia źródełka dobrych pomysłów zespołu na udane utwory muzyczne. To lekki pastisz muzyki reggae o żartobliwym i - jak zwykle u 10 CC - świetnym od strony literackiej tekście, mówiącym o wrażeniach Justina Haywarda, muzyka the Moody Blues, z wakacji na Karaibach.